ארומתרפיה לנדודי שינה

שמנים אתריים לטיפול באינסומניה

ארומתרפיה לטיפול באינסומניה

איך שמנים אתריים משפיעים על השינה? איך להשתמש בארומתרפיה לטיפול בנדודי שינה? אילו שמנים אתריים מטפלים בנדודי שינה? דרכי שימוש בשמנים אתרים לשינה, כללים לשימוש בטוח בשמנים אתריים לשינה.

המדע מאחורי ארומתרפיה לשינה

שמנים אתריים מופקים מחלקי צמחים: פרחים, עלים, שורשים, זרעים וכו'... ולכל שמן תכונות בריאותיות ומרפאות מסוימות. שמנים אתריים הם מרוכזים ביותר, ולעיתים יש צורך במאות ק"ג של צמחים כדי להפיק בקבוק שמן בודד.

איך שמנים אתריים עוזרים לישון?

כששואפים שמנים אתריים, הם חודרים לגוף במהירות ובקלות, אודות למולקולות הקטנות המסוגלות לחדור מבעד לשכבת תאי הגוף, ולהעביר אותות עצביים למוח דרך עצב ההרחה (Olfactory Nerve). עצב ההרחה בתורו, מפעיל את המערכת הלימבית במוח. המערכת הלימבית חשובה מאד לשינה, מאחר והיא כוללת את בלוטת תת-הרמה (Hypothalamus) ואת בלוטת יתרת המוח (Pituitary Gland), המהווים את ראש השרשרת ההורמונלית בגוף, מווסתים את המאזן ההורמונלי בגוף, לרבות הורמון השינה "מלטונין", וע"י שולטים על מחזורי השינה והעירות של השעון הביולוגי. בנוסף, הם משפיעים על לחץ הדם וקצב הלב.

המוח הזוחל

סוד ההשפעה של העמוקה של השמנים האתריים על בריאותינו, טמון בכך שעצב ההרחה, אותו עצב שמעביר את האותות העצביים של הריח מהאף למוח, מחובר אל ליבת המוח הנקראת "המערכת הלימבית". ליבה זו מכונה "המוח הזוחל" מכיוון שזהו החלק הפרימיטיבי והקדום ביותר בהתפתחות המוח, אשר קיים גם בזוחלים, והוא משפיע על התהליכים הפיסיולוגיים הבסיסיים ביותר, כמו תגובת "הילחם או ברח", מחזורי שינה ועירות, מוליכים עיצביים המשפיעים על מצבנו הריגשי, עקה (סטרס) ועוד...

לעומת זאת, למען ההשוואה, עצבי הראייה והשמיעה מפורשים בחלקים מפותחים יותר במוח, הממוקמים בקליפת המוח (Neo Cortex), ומעורבים בפעילויות חשיבה מפותחות יותר, תפקודים גבוהים כגון קוגניציה (ריכוז, זיכרון) וכו'...

השורה התחתונה

אז נניח שאתם מטפטפים שמן לילה במבער בחדר השינה לפני השינה. הרכיבים הטבעיים בשמן נקלטים באף, ועצב ההרחה שולח אותות עצביים למוח שממריץ ייצור הורמון השינה מלטונין. בנוסף, מועבר מסר לכל תאי הגוף שזהו זמן להירגע ולהירדם.