top of page

הטיפול הטבעי במתח וחרדה בעזרת ארומתרפיה ושמנים אתריים

עודכן: 3 במאי 2022

מה מלחיץ אותך? בין אם זה עניינים אישיים, או העבודה במשרד, ואתם מחפשים דרך להירגע במהלך היום, השימוש בארומתרפיה ושמנים אתריים יכול יכול לעזור לכם ברגעים מלחיצים כמו פגישה חשובה, ראיון עבודה ואפילו דייט רומנטי. גלו איך >>

מטרת הרול און:

הרגעת נפש, הפגת מתח, הורדת סטרס, שיפור מצב רוח, איזון הורמונלי.


אופן השימוש:

שימרו את הרול און בתיק ומירחו ברקות ובשורשי כפות הידיים, מתי שמתחשק לכם להירגע, ברגעים עמוסים, ונישמו עמוק :)


הרכב הרול און:

  • ברגמוט

  • ילנג ילנג

  • גרניום

  • מרווה מרושתת

  • לבונה


שמן אתרי ברגמוט
ברגמוט

ברגמוט

הברגמוט הוא פרי הדר שהוא שילוב של תפוז מר (חושחש) וליים מתוק, והשמן מופק מקליפת הפרי. בעל ניחוח מתוק ועדין עם נגיעה לימונית.


למה ברגמוט מתאים דווקא בין ערביים?

השימוש בברגמוט נפוץ מאד באנגליה, שם המנהג המפורסם של שעת התה בשעה 17:00 אחרי הצהריים, והתה המסורתי הוא ארל גריי - שזה תה שחור עם ברגמוט. לכן, הניחוח של הברגמוט מתחבר באופן אסוציאטיבי לשעות בין הערביים.


שמן הברגמוט נחשב כמרגיע, מרענן ומרומם מצב רוח בו-זמנית, ואכן כך! ריחו ההדרי מעקצץ במתיקות לימונית, והוא לעולם לא נכשל בתפקידו בהרגעת מתח וסיוע להתגבר על כל תסכול ריגשי שעשוי להופיע, כגון מצבי רוח מתנדנדים, עצבנות וכו'... הברגמוט יכול ממש לשפר תחושות אלו. השפעתו כמשפר מצב רוח הופך אותו למעולה גם לטיפול בחשיבה שלילית ופסימיות, דכדוך או דיכאון מתון, ואף איבוד של תובנה וכושר שיפוטיות. הברגמוט מעודד אופטימיות ומכשיר את הקרקע עבור שינוי ריגשי אמיתי!


השורה התחתונה:

לטיפול בדפוס חשיבה שלילי (פסימיות), חשיבה מעגלית ומחשבות שחוזרות על עצמן, לדכדוך ולאנשים שסגורים לרעיונות חדשים.


שמן אתרי ילנג ילנג
ילנג ילנג

ילנג ילנג

פרחי הילנג ילנג הם סמל של אהבה ורגשות מאוזנים-היטב, וניחוחם מעיד על כך. זהו פרח כמעט ללא מתחרים בתעשיית הבישום, והיריב היחיד שמשתווה לו הוא הנירולי. כיום, שמן ילנג ילנג ידוע בעיקר בזכות תכונותיו כאפרודיזיאק (מעורר חשק מיני - ליבידו), אך לא רק. שמן זה מרגיע באופן עמוק ומערכתי לטיפול במצבי מתח אקוטי והתקפי בהלה (חרדה), ע"י תפעול מערכת העצבים הפאראסימפתטית (שאחראית על מצבי רגיעה). על כן, היא מטפלת בתסמינים לבביים של מתח אקוטי כגון דפיקות לב (פלפיטציות), דופק מהיר, כאבים בחזה (אנגינה) ועליית לחץ הדם.


מנגנון הפעולה של השמן על החשק המיני, נובע מהשפעתו על המערכת הלימבית במוח, אשר הוא מסוגל למתן פעילות יתרה במערכת זו, וכתוצאה מכך, להוריד חסמים ועכבות מעולמנו הריגשי, מהחושים ומהדימוי העצמי לגבי עצמנו. על כן, השמן מעורר תשוקה באנשים הסובלים מחוסר ביטחון, אשמה או חרדה המובילה אותם לחוסר חשק מיני.


בנוסף לכל זאת, ילנג ילנג יוצר תחושה ייחודית של אופוריה בשילוב אופטימיות. הייחודיות שלו היא ביכולת שלו להפוך שליליות אפלה לחיוביות בהירה, ובכך זהו שמן טיפולי לנפש כמו גם לגוף.


שמן אתרי גרניום
גרניום

גרניום

עם ניחוח של ורד-לימוני עשיר וחמים, שמן זה מרגיע ומאזן ברמה עמוקה. שמן הגרניום עוזר לנו להתחבר מחדש לחיי הרגש שלנו. בעודו תומך בכוח הפנימי שלנו ותחושת הביטחון, הוא שימושי לאלו הסובלים מדימוי עצמי נמוך או תחושות אשמה, בעיקר באנשים מופנמים. מילות המפתח לשמן זה הן איזון ריגשי, יציבות ורוגע. השפעתו המרגיעה יעילה לטיפול בדיכאון וחרדה, עם רגשות שליליים ומצוקה כללית.


כשמן מרגיע, מאזן ומזין ריגשית עמוקות, הגרניום עוזר לנו להתחבר לחיי הרגש שלנו אך בצורה שאינה אימפולסיבית. בכך, הוא חושף אותנו לתחושות אינטימיות והופך אותנו לפגיעים - אך זוהי המתנה הגדולה ביותר של שמן הגרניום לחיי הרגש שלנו, בכך שהוא מאפשר לנו דיאלוג אינטימי ואותנטי עם עצמנו, ועם אחרים.


מבחינה הורמונלית, גרניום מכיל תרכובות הנקראות Geraniols ו- Nerols אשר מדמים את פעולת האסטרוגן, ובעזרתם, הגרניום יכול לטפל בתופעות גיל המעבר ולהסדיר את המחזור החודשי. למטרה זאת,מומלץ לשלב את שמן הגרניום עם שמן מרווה מרושתת.


על השילוב: גרניום ומרווה מרושתת בשילוב נפוץ להרגעת מערכת העצבים במצבים של מתח וסטרס כרוניים; וכן לאיזון- וויסות- הורמונלי במצבים של תסמונת קדם וסתית (PMS), מחזור לא סדיר, תסמיני גיל המעבר, בעיקר הקשורים למתח וסטרס כרוניים.


השורה התחתונה:

מאזן, מרגיע ומזין. לאיזון ריגשי, יציבות ורוגע.


שמן אתרי מרווה מרושתת (מרווה בהירה)
מרווה מרושתת (מרווה בהירה)

מרווה מרושתת

לא אגזים אם אומר ששמן זה הוא ממש בן-הברית של הנשים. ניתן אך להגדיל ולומר, ששמן אתרי של מרווה מרושתת הוא המקבילה בעולם הארומתרפיה לקוהוש השחור בעולם צמחי המרפא. שמן מרווה מרושתת נמנה מבין השמנים היעילים ביותר לטיפול בבעיות של נשים. מחד גיסא, הוא יכול לחזק במצבי חולשה, ומאידך, להרגיע במצבי מתח.

מונרך (הווסת הראשונה), לידה וגיל המעבר - אלו 3 התקופות בחיי האישה שבהם שמן זה מצטיין. בזכות פעילותו הדואלית של השמן הוא יכול גם לחזק את טונוס השרירים ברחם וגם להרגיעם, ואף להסדיר פעילות אסטרוגנית דרך המרצת פעילות בלוטת יתרת המוח (היפופיזה). שמן יקר לנשים הסובלות מכאבי מחזור; פעולה זו מוסברת בזכות תכולת התרכובת שבו: Ester Linalyl Acetate כמסדיר עוויתות בשרירי הרחם, והתרכובת Bornel הידועה כמשככת כאבים. מנגד, כשמן שמעודד זרימת דם ברחם, הוא יכול לטפל במחזור מאחר, חוסר מחזור בכלל (אמנוריאה) או מחזור עם דימום מועט. פעילות זו זקופה לזכות התרכובות Sclareol ו-Linalool. על כן, שמן זה נמצא בשימוש נפוץ עבור בנות בשלב מעבר מילדות לנערות.

בגיל המעבר, עם תסמינים של גלי חום והזעות לילה, הפעילות האסטרוגנית של שמן זה יעילה מאד, בצירוף השפעתו המרגיעת נפש.

בעת הלידה שאינה מתקדמת, שמן זה יכול להסדיר את הצירים ולחזק אותם.


גם עבור מערכת העצבים שמן זה חשוב מאד, עבור מצבי מתח וסטרס כרוניים, נדודי שינה (אינסומניה), דיכאון וחרדה. זהו צמח הבחירה לטיפול ב-Neurasthenia על-רקע שנים ארוכות של מתח עיצבי, בעיקר אם מעורב כאב כרוני, חרדה או פשוט אי יציבות ריגשית.


שאיפת השמן, יעילה גם ליישב את הנפש ולהתמרכז, כסיוע למדיטציה.


שמן אתרי לבונה
לבונה

לבונה

לשרף הלבונה ניחוח על-זמני, מה שמסביר מסורת ארוכה בת אלפי שנים וחוצת תרבותיות בשמן זה. ניתן לתאר את ניחוח הלבונה כמתוק, חריף ובלסמי. שמן הלבונה מופק משרף הלבונה המופרש מהעץ, ושגדל במדבריות של סומליה, ערב הסעודית ואתיופיה


אי אפשר לדבר על שרף הלבונה, מבלי להזכיר ששמור לו מקום של כבוד במורשת העם היהודי ומלאכת הכהנים בבית המקדש, שבימים עברו נהגו להבעיר את "קטורת הסמים", שעשויה, בין היתר, משרף הלבונה.

כיום, השימוש בשרף הלבונה בעולם המערבי שכיח מאד לצרכי מדיטציה וטיהור רוחני, משמש לאיחוד בין האדם לאלו-קים, ועל כן מסייע במדיטציה. שמן הלבונה גם מרגיע וגם מרומם בו-זמנית, מה שמייצר מצב של מיקוד והתבוננות פנימית, תנאים אידאליים למדיטציה; בנוסף, הטוהר של שמן זה מגרש אנרגיה שלילית המשפיעה על האדם ולכן מטהר את הרוח.


שרף הלבונה נחשב כצמח מרפא חשוב גם ברפואה הסינית לצורך שיכוך כאבים, הפחתת דלקת, זירוז איחוי רקמות ודימומים במצבים כמו דלקת מפרקים, כאבי מחזור וכיבים. לשמן הלבונה יש את כל תכונות אלה, ונחשב לאחד השמנים המומלצים ביותר לטיפול בפצעים. השמן מכיל חומצת לבונתית (Boswellic Acid), שהיא בעלת תכונות נוגדת סרטן, נוגדת חימצון ונוגדת דלקת חזקות מאד. נאמר עליה כי היא מדכאת תאים סרטניים מבלי לשבור את את הדנ"א, ומשפעלת את הגנים אשר חוסמים את הגדילה של תאים סרטניים.


השימוש המודרני בלבונה התרחב וכולל התוויות כמו תשישות עצבים כרונית, דיכאון, תשישות כרונית ומערכת חיסון מתפשרת (חולשה חיסונית) המתבטאת בזיהומים תכופים או ממושכים. הלבונה היא מבין הניחוחות העדינים ביותר המשמשים כדי ליצור אווירה רגועה ושקטה, ומסייעת בטיפול בחרדה ודאגה בכך שהיא מאפשרת לנו, לפחות באופן זמני, להתנתק משאר טרדות העולם. הלבונה פועלה גם כהקלה סימפטומטית לכאב נפשי המערב התמודדות עם מוות קרב ובא, כמו אבל ואובדן, דיכאון וייאוש עם אובדן תקווה, התמוטטות עצבים ונטיות אובדניות. במצבים אלה, שמן הלבונה עוזר לאדם לשמור על איזון נפשי, ולהשיב לו את התחושה החיובית, למרות קשיי העבר.

 

להזמנה: 

יש לכם שאלות לגבי השמן רול און?

↓ כיתבו למטה ↓

160 צפיות0 תגובות
bottom of page