הטיפול הטבעי בנדודי שינה בעזרת ארומתרפיה ושמנים אתריים

קיים מגוון רחב של שמנים אתרים שיכולים לסייע לשינה, ולכל שמן יתרון משלו:


שמן רול און "שינה ערבה"

מטרת הרול און:

לטיפול בנדודי שינה עם קשיי הירדמות, מתח נפשי, דכדוך מנטלי ומחשבות רצות בראש.


אופן השימוש:

נכנסים למיטה, מורחים את השמן על הרקות, מאחורי האוזניים, ושורשי כפות הידיים, ואז הולכים לישון.


הרכב הרול און:

  • ולריאן

  • קמומיל רומאי

  • לבנדר

  • תפוז

  • ארז


פעילות השמנים:


שמן ולריאן רפואי
שמן ולריאן רפואי

ולריאן רפואי

ולריאן רפואי זהו שמן אתרי קשה מאד להשגה. ישנם מינים שונים של ולריאן, בין היתר ולריאן מקסיקני וולריאן הודי, אך הולריאן הרפואי הוא הזן הנחקר ביותר בהקשר לבעיות שינה, ויעילותו המוכחות ביותר. לכן, לא התפשרתי על האיכות. לולריאן יש ניחוח שונה מאד מכל השמנים שהרחתי - ריח בלסמי, והוא ללא ספק אחד השמנים היעילים ביותר בהרחה לטיפול בקשיי הירדמות.


שמן קמומיל רומאי
שמן קמומיל רומאי

קמומיל רומאי

כשתריחו את הקמומיל תבינו למה הוא מרדים. יש לו ריח כבד, ששוקע עמוק פנימה, וממש גורם לכם לשקוע עמוק אל תוך השינה. ריחו מתוק כמו קינוח טעים ודומיננטי. הקמומיל הרומאי נמנה מבין השמנים המומלצים ביותר לבעיות שינה והרגעה.


את השמן האתרי מפיקים מהפרחים, אשר משמש בעיקר למצבים רגשיים-מנטליים, ונחשב לשמן קלאסי בארגז הכלים להרגעה. למעשה זהו אחד הצמחים היעילים ביותר לטיפול במצבי מתח. זהו שמן הבחירה במצבים של מתח מערכתי (כללי), המלווה בכאבים, כיווצי שרירים, דלקות ותקיעות אנרגטית. הקמומיל הרומאי מסוגל להרגיע את המתח עצמו וגם את הגורם לו במערכת העצבים, ופועל כמשרה שינה (היפנוטי) בעיקר במצבי מתח וסטרס אקוטיים.


להבדיל מלבנדר ומרווה מרושתת, אשר מהווים צמחי-עזר משלימים לטיפול במערכת העצבים, השפעתו של הקמומיל הרומאי היא ישירה, והוא שימושי בעיקר באנשים הסובלים ממתח מנטלי אקוטי, עצבנות או תזזיתיות.


בהרחה, מנגנון הפעולה עובד ע"י הורדת הפעילות במערכת הלימבית שבמוח ובאיזור הנקרא "גרעיני הבסיס". מבחינה פסיכולוגית, יש לשמן השפעה מרככת ומשככת, מרגיעה וממרכזת, אשר מתאימה לאלו לאנשים נוקשים וקשוחים, מתוחים, חרדים או לא-יציבים.


הקמומיל הרומאי נותן גם מענה מקיף לתסמונות כאב ע"י סדטציה (הרגעה) של מערכת העצבים המרכזית, ולמעשה חוסם את אותות הכאב שמוליכים העצבים. השמן מעולה מאין כמותו לטיפול בכאב ראש מתחי (Tension Headache), כמו גם בקיבה עצבנית, קדדת (קוליק) - כאב בטן עוויתי וכו'...


השילוב: יחד, הולריאן הרפואי והקמומיל הרומאי מהווים את צמד השמנים החשוב ביותר לטיפול בקשיי הירדמות והרגעת מערכת העצבים, והצמח הבא משלים את התמונה:


שמן לבנדר
שמן לבנדר

לבנדר

הלבנדר הוא ללא ספק "המרגיע הלאומי". השמן האתרי הבסיסי ביותר להפגת מתח, חרדה וסטרס. בטוח מאד לשימוש ומתאים לכל אחד ואחת. קשה לחשוב על פורמולה לנדודי שינה והרגעה בלי לבנדר בפנים. הוא משתלב עם כל שמן כמעט ומהרמן כל פורמולה. ריחו הפרחוני העדין וניחוחו המרענן, ביחד עם תחושת האופוריה שהוא יוצר וושימושיו הרבים והמגוונים, הפכו את הלבנדר לבחירה פופולרית מאין כמותה.


הלבנדר הוא בחירה מרגיע ומאזן קלאסי, והשפעתו על המערכת הלימבית שבמוח נוצרת דרך עצב ההרחה. מצבים של מתח, חרדה ופחד מהווים התוויה מעולה, ומגיבים מעולה להשפעתו המרגיעה. יעיל גם במצבים של דיכאון עם תזזיתיות וחרדה. מבחינת השפעתו על העולם הריגשי של המשתמש, הלבנדר מסייע לפתור קונפליקטים ריגשיים ולתת מנוח ללב. השפעתו המאזנת והמווסתת מסייעת לטיפול במצבי רוח מתנדנדים, כמו שקורה בגיל המעבר בנשים, לדוגמה.


בזכות השפעתו הייחודית כמרגיע, מאזן ואף מרומם משהו, הלבנדר מתאים גם למצבי מתח ורגשות תקועים. אנשים אשר מוצאים עצמם תקועים שוב ושוב עם רגשות לא פרודוקטיביים, ולא יכולים להיפטר מרגשות לא רצויים, יהנו משמן זה מאד.


השימוש הנפוץ ביותר של הלבנדר הוא במצבים של מתח כרוני אשר החמיר עד מצב של תשישות עצבים. במצבים אלה האדם יסבול מתסמיני מתח כמו מחרדה, נדודי שינה (אינסומניה) ודפיקות לב (פלפיטציות); יחד עם תסמינים של חולשה כגון תשישות עצבים. במצבים אלה הלבנדר יועיל גם ליתר לחץ דם (לחץ דם גבוה).


השילוב: הלבנדר, הקמומיל הרומאי והולריאן לכשעצמכם מספיקים בשביל להרכיב פורמולה לטיפול בנדודי שינה, אך כדי לחזק את הפורמולה עוד יותר, ולהוסיף לה רבדים נוספים, יש בה גם:


שמן תפוז
שמן תפוז

תפוז

שמן תפוז, מתוקף היותו פרי הדר, מטפל בדכדוך ותחושות דיכאון, ומרומם את מצב הרוח. בקיצור, התפוז משרה תחושת שמחה. ובכך הוא משלים את השילוש המוכר של "נדודי שינה - חרדה - ודיכאון", שילוש אשר מופיע ביחד לעיתים תכופות.


ברמה הפסיכולוגית, שימוש בהרחה פותח לשמן את הדלת אל המערכת הלימבית שבמוח, ויש לו השפעה מרגיעה ומאזנת עמוקה, מה שיעזור במצבים של אי-יציבות ריגשית עם עצבנות, מצב רוח מתנדנד וכו'...


לתפוז ניחוח מרומם אשר יוצר אנרגיה מהנה. יש לו יכולת להאיר מחשבות חשוכות, שליליות, נוקשות וסופניות. בעיקר באנשים הסובלים מתחושות אשמה והערכת עצמית נמוכה. שילוב של דיכאון וחרדה הוא מקרה נוסף שהמשתמש בשמן יהנה ממנו, בשל יכולתו להרגיע + לרומם בו-זמנית.


הייחודיות של התפוז, יתכן כי שוכנת ביכולתו להאיר, לפתוח ולרכך את רגשות הלב, ולעזור לחשוף את ההנאה ששוכנת בפנים.


השילוב: לבנדר ותפוז זהו שילוב סינרגטי, הראשון מרגיע מתח והשני מרומם מצב רוח. יוצרים תחושת שמחה שבאה מתוך רוגע ומריחים נפלא. יחדיו, מתאימים לטיפול במתח, אינסומניה, תזזיתיות וכל המצבים של מתח אקוטי.


שמן ארז
שמן ארז

ארז

השמן מופק מקליפת גזע עץ הארז, ובעל ניחוח עצי עמוק כשל חבית עץ ביקב. שמן הארז נמצא בשימוש רחב לצורך מדיטציה. זהו שמן "רוחני" - כזה שעוזר לאדם להגיע למצב שליו, ולשחרר את הדאגות (לעשות LET GO). במילים אחרות, שמן הארז משמש להפסקת מחשבות רצות בראש, ובכך עוזר לאנשים שלא מצליחים להירדם עקב מחשבות טורדניות, דאגות והרהורים מרובים. שמן הארז מתאים הן לקשיי הירדמות והן להתעוררויות מתוך שינה, ולשיפור איכות השינה; וכל זאת תוך שהוא משקיט את המחשבות בראש.

להזמנה ליחצו כעת:

יש לכם שאלות בנוגע לשמן רול און?

כיתבו לי בתגובות למטה >>

106 צפיות0 תגובות