לא על הבידוד לבדו: שינה תקינה מגבירה החסינות בפני COVID-19

ריחוק חברתי ושמירה על הגיינה (שטיפת ידיים) נמצאים בחזית המאבק נגד נגיף הקורונה, אך יש מקור הגנה עוצמתי נוסף, שזמין מיידית לכולנו: מקצב העירות-שינה.

בעוד שבידוד והגיינה יעילים בהפחתת הסיכוי להידבקות בנגיף, אין בהם כדי לחזק את העמידות של המערכת החיסונית בפני נגיפים. בנוסף, מתח וחרדה הנגרמים כתוצאה מההגבלות החדשות - גם הם לא עוזרים, נהפוך הוא, המתח המצטבר מותיר אותנו פגיעים יותר בפני וירוסים וחושף אותנו לסכנות בריאותיות אחרות.

אך יתכן, כי התשובה לחיזוק המערכת החיסונית שלכם שוכנת בצעד פשוט שכל אחד יכול לסגל לעצמו: שמירה על מקצב עירות-שינה קבוע וסדר יום קבוע.


שמירה על הגיינה: שטיפת ידיים

פרופסור סאצ'ידננדה ממעבדת פנדה שבקליפורניה, חוקר את הקשר בין המקצב הביולוגי של הגוף ליסודות הבריאות הטובה. השעון הביולוגי שלנו, משפיע כמעט על כל תא ותא בגופנו, לרבות המוח, ולו תפקיד מרכזי וחיוני לתפקודה התקין של מערכת החיסון. הסינכרון במקצב הביולוגי בין הריאות, לב, כליות והמוח, מבטיח שתהליכי החיים בגופנו ימשיכו באופן חלק, בזמן שמערכת החיסון נלחמת בנגיף. אך כהסינכרון משתבש, הפעילות של איברים חיוניים אלו משתבשת גם כן, וזה משליך על ירידה בעמידות של מערכת החיסון בפני נגיפים.


איך מתחזקים מקצב יום-ולילה בריא?

התשובה לכך פשוטה כמו פיתוח סדר יום קבוע והקפדה עליו.


מה שאתם אוכלים יכול להועיל או להרוס את המקצב הביולוגי הפנימי שלכם

כשאנחנו לא ישנים,


תרימו את מצב הרוח, ועמעמו אותו לפני השינה


סדר יום אידאלי:

תוכנית פשוטה למבוגרים כוללת את ההמלצות הבאות:

  • שינה: הקצו לעצמכם 8 שעות להיות במיטה בכל לילה ברוטו, כדי לאפשר 7 שעות שינה נטו ביממה. זה מאפשר למוח לנוח, לנקות רעלים ולהתחדש.

  • תזונה: שבצו את כלל הארוחות במסגרת 8-10 שעות במהלך היום. בשאר שעות היממה מערכת העיכול נחה ולא-פעילה. בידקו מהי השעה בה אכלתם ושתיתם לראשונה, ותכננו את הארוחה האחרונה שלכם בהפרש של עד 10 שעות. כמו כן הקפידו לאכול את הארוחה האחרונה לכל היותר 2-3 שעות לפני השינה. מיסגור הפעילות של מערכת העיכול לשעות מסוימות יכול להועיל לבריאות של המעיים, כבד, לב, ריאות, כליות ומערכת חיסון; כמו גם לשמירה על משקל תקין, לחץ הדם, רמות סוכר בדם וכולסטרול.

  • אור: היחשפו לאור שמש ישיר לפחות ½ שעה ביום כדי למנוע דיכאון, לשפר עירנות ולרומם מצב רוח.

  • התעמלות: אל תשכחו גם את זה! במיוחד מי מכם שמרגיש שרמת הפעילות שלו צנחה, נסו לעלות את כמות הצעדים היומית שלכם. צאו לצעידה סביב השכונה, בצעו מתיחות פשוטות בבית, הדליקו מוסיקה ותרקדו. אם אתם יכולים, צאו להליכה בחוץ. בכל

  • טיפול במתח וחרדה: ריחוק חברתי יכול להיות בידוד חברתי, המוביל לסטרס, דיכאון וקושי להירדם. העבירו את הזמן עם אנשים שאתם גרים איתם, ובצעו שיחות וידאו או שיחות ועידה אם אנשים רחוקים. שימרו על חשיבה חיובית, קיראו ספרים שרציתם לקרוא מזמן זמן רב אך לא היתה לכם הזדמנות, חדשו את רשימות ההשמעה שלכם, שחקו במשחקי לוח ומשחקי קופסא או קלפים, הרכיבו פאזלים - והימנעו מצפייה מרובה מדי בטלויזיה, בעיקר ממהדורות החדשות. מרגישים שאתם זקוקים לעזרה מקצועית נוספת? מומלץ להיעזר בצמחי מרפא להפגת מתח, סטרס וחרדה כדי לשמור על מצב רוח חיובי.


הזמנים המדויקים שכל אדם הולך לישון, אוכל, מתעמל, יוצא להתאוורר או מתרועע עם רעיו, תלוי בגורמים אישיים רבים. אבל זה לוקח רק שבוע לתכנן ולהתרגל לסדר יום שבועי שכזה. בשבוע ה-2, אתם כבר תתחילו להנות מהתועלת הבריאותית של שעון ביולוגי - ומקצב ביולוגי תקין.

פעילות המרפאה בימי הקורונה

שירותים מקוונים

יש לכם שאלות בנוגע לכתבה?

כיתבו לי בתגובות למטה >>

#קורונה #נגיףקורונה #וירוס #וירוסקורונה #corona #coronavirus #covid19 #stayhome #שינה #שעוןביולוגי #תזונה #מתח #סטרס #מערכתחיסון #מערכתחיסונית

42 צפיות0 תגובות

כל המידע באתר זה אינו התוויתי ואינו רפואי. ההמלצות לגבי תזונה ושימוש בתוספי תזונה ובצמחי מרפא אינן מתיימרות להחליף טיפול רפואי וייעוץ על ידי רופא / מטפל מוסמך. מומלץ להיוועץ ברופא / מטפל מוסמך לפני השימוש בתוספי תזונה. למען הסר ספק, המידע אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הפסקה של תרופה כלשהי ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר. הכתוב באתר אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת.