3 גורמים לעייפות ו-3 דרכים לפתור זאת [בלי קפאין]

רמות אנרגיה זה עניין של תיאום ציפיות. הגוף שלנו מייצר אנרגיה ומשתמש בה באופן קבוע ורציף. על כן, חשוב לבדוק האם יש בעיה בתהליך ייצור האנרגיה בגוף, וגם את עצימות הפעילות שלנו במשך היום. ככלל, ניתן לומר שרמות האנרגיה שלנו תלויות ב-3 גורמים עיקריים:

 1. שינה - משטר מאוזן של עבודה-מנוחה הוא חיוני לפעילות של כל מערכות הגוף;

 2. תזונה - מערכת העיכול מייצרת אנרגיה מהמזון (סוכר);

 3. נשימה - מערכת הנשימה מייצרת אנרגיה מהאוויר (חמצן);

3 גורמים לעייפות:


גורם עייפות מס' 1:

 • חוסר שינה או שינה לא איכותית

יש לי כלל אצבע שפשוט שאומר: 6 שעות שינה זה לשרוד, 7 שעות שינה זה לחיות, 8 שעות שינה זה להתפנק. מכל מקום, 6-8 שעות שינה בלילה הן חיוניות לתפקוד היומיומי התקין שלנו. ישנם אנשים עם קשיי הירדמות או התעוררויות מתוך שינה, שגוזלים להם זמן מכמות השינה. לעומתם, יש הישנים 12 שעות וקמים עייפים כאילו לא ישנו בכלל - אלה, סובלים מאיכות שינה ירודה, שמשמעותה היא שהמוח אינו מגיע לשלב השינה העמוקה שמתאפיין בגלי דלתא איטיים במוח, ולכן השינה שלהם איננה מרעננת.


גורם עייפות מס' 2:

 • תזונה לקויה

אין תזונה שמתאימה לכולם. אבל שינוי הרגלי האכילה שלכם יכולים לכשעצמם לחולל הבדל עצום ברמות האנרגיה שלכם! הרגלי התזונה הגרועים מכל הם:

 • אכילה לא סדירה (בשעות לא קבועות)

 • דילוג על ארוחת בוקר

 • אכילה לילית

 • אכילה בחיפזון

 • אכילה תוך כדי עבודה


גורם עייפות מס' 3:

 • דיכאון

הרבה פעמים העייפות היא למעשה עייפות מנטלית, המאפיינת בתחושת תקיעות בחיים ודכדוך. מעניין לחשוב, שהמילה הסינית ל"תקיעות" זהה למילה "דיכאון". במצבים שכאלה מדובר למעשה לא בחוסר של אנרגיה, כי אם בתקיעות בזרימה החלקה שלה בגוף. אנרגיה היא דינמית בטבעה, ועליה להיות בתנועה מתמדת. סטרס, כעס ורגשות אחרים עשויים לתקוע אותה, ולגרום לעייפות מנטלית עם תחושת דכדוך ותקיעות בחיים.


3 דרכים להתגבר על העייפות:


פתרון מס' 1:

 • הוסיפו תנומת בצהריים

15-30 דקות של תנומת צהריים, בין השעות 12:00-14:00 (אך לא מאוחר יותר!) יכולות לשפר מאד את רמות האנרגיה שלכם. תנומת הצהריים לא חייבת להיות בבית! אפשר גם במשרד: שימו את הטלפון הנייד על מצב 'שקט', כוונו שעון מעורר לעוד 20 דקות, והניחו את הראש על השולחן - אתם תמשיכו לעבוד הרבה יותר רעננים אחר כך!

 • שפרו את איכות השינה שלכם

לצמחי מרפא השפעה סדטיבית (מרגיעה) והיפנוטית (משרת שינה) על מערכת העצבים, ולכן יכולים הן להקל על הירדמות מהירה, למנוע התעוררויות באמצע הלילה, ולהעמיק את השינה שלכם. לשם כך בדיוק מיועדת ערכת שינה ערבה >>
פתרון מס' 2:

 • אמצו הרגלי אכילה נכונים

כדי לייעל את תהליך ההתמרה של מזון לאנרגיה על ידי מערכת העיכול, עלינו לאמץ הרגלי אכילה נכונים. להלן 3 הרגלי האכילה החשובים ביותר:

 1. אכילה סדירה בשעות קבועות

 2. לא לדלג על ארוחת בוקר

 3. לא לאכול מאוחר בלילה

מתי מומלץ לאכול?

ככלל, שעות הארוחה האידיאליות הן 07:00-09:00 לארוחת בוקר, 11:00-13:00 לארוחת צהריים, 17:00-19:00 לארוחת ערב.

 • חזקו את מערכת העיכול שלכם

צמחי מרפא סיניים הם כלי מפתח לשיפור לחיזוק והעלאת רמות אנרגיה. חשוב לתת את הדעת על ההבדל בין קפה לצמחי מרפא. קפה מכיל קפאין, המעורר בטווח הקצר ומטשטש את חוסר השינה, אך אינו מחזק אנרגיה. צמחי מרפא לעומת זאת, הם יותר מחזקים מאשר מעוררים, ולמעשה את משפרים את פעולת ייצור האנרגיה ע"י הגוף, וגורמים לגוף עצמו לייצר יותר אנרגיה, לכן פעולתם בטווח הארוך טובה יותר. לשם בדיוק מיועדת תמצית אנרגיה עם שחר >>
פתרון מס' 3:

 • צאו לפעילות גופנית

קשה להמעיט בתועלת של פעילות גופנית. כיום כבר ידוע לכל השפעותיה החיוביות הן על הגוף והן על הנפש. פעילות אירובית ידועה כמרוממת מצב רוח, הן מונעת והן מטפלת בדיכאון ודכדוך. לפעילות גופנית יש גם ערך מוסף חשוב: היא מניעה דם ואנרגיה. אם דיברנו על כך שעייפות מנטלית נגרמת כתוצאה מתקיעות בזרימה החלקה של אנרגיה בגוף, הרי שפעילות גופנית, במובן הבסיסי ביותר שלה, היא יצירת תנועה - ולכן מניעה את הדם והאנרגיה.

 • נשמו שמנים אתריים

לשמנים אתרים שמור מקום מיוחד של כבוד, בעולם הטיפול הריגשי. הערך המוסף של ארומתרפיה לטיפול בעייפות הוא גם בעובדה שזה מערב בטיפול את מערכת הנשימה, שדיברנו עליה בתחילת המאמר. מערכת הנשימה משתתפת בתהליך ייצור האנרגיה, מכיוון שהיא מתמירה את החמצן מהאוויר לאנרגיה, וכך עובדת בשיתוף פעולה עם מערכת העיכול שאחראית על התמרת המזון. לכל זאת מיועד שמן אנרגיה עם שחר >>


יש לכם שאלה בנוגע לעייפות ורמות אנרגיה?

כיתבו לי בתגובות למטה >>

#עייפות #טיפולבעייפות #תשישות #חוסראנרגיה #טיפולטבעי #צמחימרפא #ארומתרפיה #רמותאנרגיה


כל האמור באתר זה, אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ כזה, ולא המלצה לטיפול רפואי כלשהו, או להפסקתו; כל הזכויות שמורות; אין להעתיק מתוכן האתר ללא רשות מבעליו;