תה אולונג

עודכן ב: 24 פבר 2020

תה האולונג הוא ייחודי, מחומצן רק חלקית, ופעמים תכופות עליו מגולגלים. תה זה חולק מאפיינים משותפים הן עם התה הירוק והן עם תה שחור. הוא קווי טעם עדינים, אך טעמו מורכב יותר מזה של התה הירוק, ועם זאת לא עז כתה השחור.

תה האולונג האיכותי ביותר מגיע מטייוואן , עד כי ניתן לחלוט אותו שוב ושוב עד 8 פעמים! צורתם האופיינית של עלי האולונג היא במצב מסולסל, מקופל או מכודרר, וצבעם כשל דיו ירוק-אפור או ירוק-כחול.

תה אולונג oolong tea
תה אולונג

שם סיני: Wu Long Cha

שם אנגלי: Oolong Tea

שם בוטני: Camellia Sinesis

טעם: מר, מתוק

איברים מושפעים: לב, ריאות, קיבה, מעי דק


תהליך העיבוד

תה האולונג עובר את כל שלבי התהליך, אך הוא מחומצן רק חלקית. תהליך החימצון דומה לזה של התה השחור, אך העלים נשארים זמן קצר יותר לפני שהם מתייבשים. האולונג נוטה לחלוק מאפיינים משותף עם תה ירוק ותה שחור, ולכן הוא מעין שלב ביניים ביניהם, מהבחינה הזאת שטעמו מורכב יותר מזה של התה הירוק אך אינו עז כתה השחור. יש מגוון עצום של סוגי אולונג, המשתרע בין 5%-80% חימצון, וצורת הגלגול של העלים משתנה גם היא.


זמן חליטה

אין צורך לחלוט יותר מ-3 דקות, במים בטמפרטורה של 80-90 מעלות צליוס (לא רותחים), על מנת שתה לא יהפוך מר.


פעילות רפואית לפי הרפואה הסינית


מסלק שומן

צריכת מזון שומני - מעודד עיכול ומפחית את ספיגת השומנים בגוף! מסיבה זו נהוג לשתות תה אחרי ארוחה. כל צורות עיבוד התה יותר יעילות בכך מאשר תה ירוק, למשל: תה אולונג, תה פו אר (Pu Er Tea) ותה שחור.


מחייה את הנפש, מטהר את הראש ומבהיר את העיניים

לאות - תה אולונג מתפקד כממריץ את העירנות ומפיג תשישות וחולשה. הוא מקל גם על תשישות נפש, סחרחורת וישנוניות, תחושת כבדות בגוף וקושי להתרכז.

לחמרמורת (האנגאובר) - תה אולונג מטפל בהאנגאובר והרעלת אלכוהול.


מטהר חום ומנקה רעלים

להרעלת מזון קלה - מכיל חומצה טאנינית אשר חוסמת התפשטות חיידקים, ולכן מנטרלת רעלים קלים הקיימים במזונות רבים. לכן, שתייה תה אולונג יכולה לחסל המון בקטריות ורעלנים העלולים לגרום מגוון מחלות, בעיקר מהרעלת מזון.


משתן

לבצקת - תה אולונג מעודד שיתון המסייע לטיפול בבצקת.


מינון

3-12 גרם ביום.


אזהרות והתוויות-נגד

במטופלים עם מערכת עיכול חלשה עדיף לשתות על בטן מלאה, ולא לצרוך על בטן ריקה. כמו כן, באנשים עם חולשת עיכול, עדיף לצרוך תה מותסס או מעובד כמו תה שחור או תה אולונג, יותר מאשר תה ירוק.


השפעות פרמקולוגיות

  • מחזק את מערכת העצבים המרכזית

  • נוגד סרטן

  • השפעה על פוליפים במעי הגס

  • מגן מפני כימותרפיה

  • נוגד מוטציות

  • הגנה על תאי הגוף


מחקרים קליניים

  • עודף כולסטרול - במחקר קליני נמצא כי שתייה של 9 כוסות תה ביום, סייע להפחית רמות כולסטרול כללי בגוף, מבלי להפחית את רמת הכולסטרול ה"טוב" (HDL) ואת הטריגליצרידים.

397 צפיות1 תגובות