עייפות, תשישות ולאות

ישנוניות

ישנוניות במשך היום ורמות אנרגיה נמוכות, לאחר שינה לא מספקת, הן בין התלונות השכיחות ביותר בחברה מערבית, בעיקר אצל הסובלים מנדודי שינה, אשר בגינן מגיעים מטופלים למרפאה.

אורח חיים ותיאום ציפיות

במקביל להסתכלות על רמות האנרגיה, חשוב לשים את האצבע גם על אורח החיים. להמון אנשים יש ציפיות לא מציאותיות לגבי רמות האנרגיה שלהם.

 

עודף עבודה

אדם בחברה מערבית שעובד המון שעות במשך תקופה ארוכה, טבעי שירגיש עייף. למשל, אין זה נדיר לקום ב-06:00, לצאת מהבית ב-06:30 מבלי לאכול ארוחת בוקר, לעבוד יום שלם בתנאים קדחתניים, לאכול ארוחה ראשונה בצהריים, כריך בשולחן העבודה בתור "ארוחת צהריים", ולחזור הביתה ב-19:00. אורח חיים שכזה הוא בדיוק מה שמכונה "עודף עבודה" ברפואה סינית.

 

גיל

רמות האנרגיה תלויות גם בגיל. גם כאן עלולות להופיע ציפיות לא מציאותיות לגבי רמות האנרגיה, ויש להשלים עם כך שבגיל 55, קשה יותר לעשות את מה שעשינו בגיל 25.

תזונה

התעמלות

שינה

כמה שעות צריך לישון?

השינה צריכה להיות שקטה, רגועה, נעימה, איכותית, עמוקה ורציפה. ללא חלומות מטרידים, ללא התעוררויות מתוך שינה, וללא תסמינים, גופניים או ריגשיים, באמצע הלילה.

כל פעילות במשך היום, חייבת להיות מאוזנת על ידי מנוחה במשך הלילה.

תהליך יצירת האנרגיה לפי הרפואה הסינית

ניתן לחלק את האנרגיה שלנו בגוף ל-2 סוגים:​

 1. אנרגיה נרכשת

 2. תמצית מולדת

אנרגיה נרכשת

האנרגיה הנרכשת בגוף מגיעה מ-2 מקורות:

 1. מערכת העיכול (מזון)

 2. מערכת הנשימה (חמצן)

תמצית מולדת

התמצית המולדת ברפואה הסינית, מתייחסת לתמצית יקרה שקיבלנו מההורים, ודומה במידת-מה לגנים ודנ"א. הגוף משתמש בתמצית זו לכמה תפקודים:

 • משתתפת בתהליך יצירת האנרגיה הזמינה

 • ייצור זרע וביצית

 • ייצור דם

 • ייצור חלב אם

 • הזנת העובר

 • בניית עצמות ומח עצם

 • עיגון הנפש בגוף, והזנת הנפש

 • ועוד...

כשהתמצית נגמרת, החיים נפסקים. אנרגיה מולדת זו אינה ניתנת למילוי, או לפחות רק באופן חלקי, ועל-כן, יש לדעת כיצד לנצל אותה ביעילות, על מנת להאריך הן את תוחלת החיים והן את איכות החיים.

ניצול יעיל של האנרגיה הנרכשת והתמצית המולדת

על-מנת לשמור על תמצית יקרה זו, מוטב כי נעניק לגופנו מזון בריא ואיכותי, שניתן להפיק ממנו אנרגיה זמינה בקלות, יחד עם נשימה נקייה ורעננה, ושינה איכותית ומספקת. קל יותר לבחור את המזון שאותו אנו אוכלים, ולסגל לעצמנו הרגלי שינה בריאים, מאשר להחליט מה ננשום, מאחר ואין לנו ממש שליטה על האוויר אותו אנו נושמים, ולא כולנו נושמים אוויר פסגות.

 

כשאנו צעירים, עתודות התמצית שלנו מלאות, ולכן ניתן לאכול "אוכל זבל" (ג'אנק פוד), לעשות לילה לבן ללא שינה, ולהמשיך לתפקד באופן מלא. זאת מכיוון שהגוף מנצל את "עתודות האנרגיה" המולדות, כתחליף לשינה ולמזון. אך בגיל מבוגר יותר, משלמים על הבחירות שעשינו בגיל צעיר, כשעתודות האנרגיה הללו התרוקנו מוקדם מדי, וכעת עלינו להקפיד על ניצול יעיל של אנרגיה נרכשת, ושימור התמצית. 

אבחנה מבדלת לעייפות

כל מטופל במרפאה, מקבל אבחנה סינית מלאה בפגישה הראשונה, בטרם הטיפול. הטיפול בעייפות בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים מתבצע בהתאם לאבחנה אישית זו, ולכל אבחנה תסמינים שמאפיינים אותה:

 • חולשת מערכת העיכול - עייפות עם חשק לשכב, צואה רכה, תיאבון ירוד, חשק למתוק, תחושת כבדות בגוף ו/או בגפיים, תחושת כבדות/עירפול בראש.

 • חולשת מערכת הנשימה - עייפות, קול חלש, חולשת מע' חיסון ונטייה להתקררויות.

 • חוסר בתמצית הכליות - תשישות, כאב- וחולשה- בגב תחתון וברכיים, עייפות- וסחרחורת- אחרי שפיכה (בגברים), דיכאון (חוסר מוטיבציה, חוסר רצון), שתן רב ובהיר או כהה ומועט, נדודי שינה עם התעוררויות מתוך שינה, יובש בפה בלילה, תחושת חרדה עמומה.

 • תקיעות בזרימה החלקה של האנרגיה - עייפות כרונית באדם מתוח וחרדתי, ולעיתים קרובות מסמל מצב של דיכאון מנטלי. הדוגמה הקלאסית היא של איש/אשת עסקים, אשר במשך שנים עובדים שעות ארוכות, תחת תנאי לחץ וסטרס, מבלי מנוחה נאותה, וכתוצאה מכך גם הרגלי האכילה שלהם לקויים.

דיקור סיני לעייפות

בבנייה

צמחי מרפא סיניים לעייפות

פורמולות צמחי מרפא סיניים הן כלי עיקרי לחיזוק- והנעת- האנרגיה בגוף. קיימות עשרות פורמולות שונות, במטרה לדייק את הטיפול לכל מטופל. להלן כמה מהפורמולות העיקריות, לפי אבחנה, בשמותיהן הסיניים:

 • חולשה מערכת העיכול - Bu Zhong Yi Qi Tang, Si Jun Zi Tang, Liu Jun Zi Tang, Xiang Sha Liu Jun Zi Tang

 • חולשת מערכת הנשימה - Huang Qi Ling Zhi San, Bu Fei Tang, Sheng Mai San, Yu Ping Feng San

 • חוסר בתמצית הכליות - Liu Wei Di Huang Wan, Jin Gui Shen Qi Wan, You Gui Wan, Zhi Bai Di Huang Wan

 • תקיעות בזרימה החלקה של האנרגיה - Xiao Yao San, Dan Zhi Xiao Yao San

במרפאה תוכלו לקבל ייעוץ מקצועי להתאמת הפורמולה המדוייקת ביותר עבורכם, עם הסבר מפורט לגבי פעילות הפורמולה והרכבה ולקבלה במקום.

חליטת אנרגיה עם שחר

99.00 ₪מחיר

תזונה להעלאת רמות האנרגיה

תזונה סינית, בדומה לצמחי מרפא סיניים, יכולה לחזק את מערכת העיכול, הנשימה, התמצית, או להניע את האנרגיה בגוף. על-כן, התזונה הסינית מותאמת הן למטופל והן למחלה לפי אבחנה.

כשמדברים על תזונה בריאה, הדיון מתחלק ל-2 חלקים:

 1. איך לאכול (הרגלי תזונה)

 2. מה לאכול

איך לאכול

אימוץ הרגלי אכילה בריאים קודמים לבחירת המזון. רבות מהמחלות מופיעות בגלל הרגלי אכילה לקויים, ולאו דווקא בגלל המזון עצמו.

להלן כמה המלצות חשובות להרגלי אכילה בריאים בסיסיים:

 

מה לאכול

רוצה להתייעץ איתי באופן אישי?

כל האמור באתר זה, אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ כזה, ולא המלצה לטיפול רפואי כלשהו, או להפסקתו; כל הזכויות שמורות; אין להעתיק מתוכן האתר ללא רשות מבעליו;

‎ ‎‎ ‎