top of page

21 שמנים אתריים לטיפול בנדודי שינה

עודכן: 4 במאי 2022

שמנים ארומתרפיים משיבים את האיזון לגוף ולנפש באופן טבעי, ותומכים בתפקודי הגוף. לניחוח של השמנים הארומטיים יש השפעה עוצמתית ומרגיעה על הנפש. המפתח להבנת מנגנון הפעולה של השמנים האתריים, טמון בהשפעתם על המערכת הלימבית שבמוח. כאשר מולקולות השמנים נקלטות באף ע"י חוש הריח, עצב ההרחה מעביר את האותות העיצביים אל המערכת הלימבית שבמוח, ל-2 מרכזים המעורבים מאד במצב הריגשי ומצב הרוח שלנו:

  1. בלוטת תת-הרמה (היפותלמוס)

  2. אמיגדלה

כאשר אנו מריחים את שמני המרפא, איזורים אלו נהנים מתכונות המרפא שלהם באופן מיידי. אם אתם סובלים מעקה (סטרס), לחץ ומתח מנטלי, דיכאון, דכדוך, שינה ירודה, וקשיי הירדמות - שמנים אתריים הם פיתרון מעולה וגם נעים בשבילכם!


ארומתרפיה לטיפול בנדודי שינה
שמנים אתריים לטיפול בנדודי שינה

בנזואין

ממוצה מהעץ Stryaz Benzoin שגודל בלאוס ובויאטנם. בעל ניחוח וניל עם שמץ של קינמון. בעל השפעה מרגיעה על הגוף ומסייע לחרדה, מתח וסטרס. יעיל במיוחד למי שאינו מצליח לישון עקב יום מלא סטרס, או לסובלים מחרדה.

שילובים מומלצים: לבנדר, יסמין, תפוז, ברגמוט.

שמן אתרי ברגמוט לנדודי שינה
שמן אתרי ברגמוט לנדודי שינה

ברגמוט

שייך למשפחת ההדרים ובעל ניחוח משכרת. בעל השפעה מרפה, ומסייע לשיכוך עצבים, הפחתת חרדה ותחושת סטרס. משפר את איכות השינה העמוקה ושנת החלום (REM). נחשב שמן סדטיבי (מרגיע) מאחר והוא מעודד ייצור הורמון השינה מלטונין.

שילובים מומלצים: לבנדר, ארז, קמומיל, סנדלווד.

שמן אתרי קמומיל רומאי לנדודי שינה
שמן אתרי קמומיל רומאי לנדודי שינה

קמומיל רומאי

ניחוח פרחוני, מתוק וחמים הגורם ישנוניות, וטוב גם כחליטה. שימושו העיקרי לעידוד שינה. עוזר להאטת מחשבות רצות, ומביא תחושת רוגע לשינה ערבה. בעל השפעה סדטיבית ומרגיע את מערכת העצבים ואת השרירים, מה שמסייע להירדם במהירות. מתאים גם לילדים.

שילובים מומלצים: לבנדר, ילנג ילנג, מרווה מרושתת, ברגמוט.


ארז

בעל ניחוח עצי עמוק והשפעה מקרקעת. מעולה לגברים המתקשרים לישון מאחר ויש לו ניחוח גברי. בעל השפעה סדטיבית ומשכך ומרגיע מאד. עוזר להירדם, לישון ברצף מבלי להתעורר, ולשפר את איכות השינה. כמו כן מסייע להרגעת מחשבות רצות בראש. משפיע על בלוטת האיצטרובל שבמערכת הלימבית במוח, ומעודד אותה להפריש את הורמון השינה מלטונין.

שילובים מומלצים: נרולי, לבנדר, ברגמוט, גרניום.

שמן אתרי מרווה מרושתת לנדודי שינה
שמן אתרי מרווה מרושתת לנדודי שינה

מרווה מרושתת (מרווה בהירה)

בעלת ניחוח מעט כשל רוזמרין, להבדיל מהמרווה הרפואית והמרווה המשולשת. ניחוחה גברי יחסית, ולכן גברים עשויים להעדיף אותה על פני ניחוחות פרחוניים. המרווה המרושתת היא מרגיעה מטבעה, מעודדת נינוחות ומפיגה סטרס. מסייעת להרגעת עודף חשיבה, עודף מאמץ מנטלי ומחשבות רצות.

שילובים מומלצים: קמומיל רומאי, לבנדר, ברגמוט, ילנג ילנג.

שמן אתרי לבונה לנדודי שינה
שמן אתרי לבונה לנדודי שינה

לבונה

בעלת יכולות חזקות במינונים נמוכים, ניחוחה חם מתוק, לימוני-משהו ובלסמי, אשר מרגיע ונותן שקט. יעיל להקלת חרדה ועידוד תחושת רוגע, עוזר למיקוד והפגת ייאוש. כמו כן מעודדת נשימה עמוקה, אשר עוזרת להפגת הסטרס. מסייע לגמילה ממחשבות טורדניות, מחשבות אובססיביות, מחשבות נוסטלגיות ושחרור מהעבר.

שילובים מומלצים: ברגמוט, לבנדר, סנדלווד, יסמין, בנזואין.

שמן אתרי גרניום לנדודי שינה
שמן אתרי גרניום לנדודי שינה

גרניום

מופק מפרחים וגבעולים, בעל ניחוח עצי ופרחוני עם נגיעה הדרית. טוב לסובלים מקשיי הירדמות, מאחר והוא סדטיבי, יעיל כמפיג סטרס, מרומם מצב רוח ונגד רגשות שליליים.

שילובים מומלצים: לבנדר, סנדלווד, ברגמוט, קמומיל רומאי.

שמן אתרי יסמין לנדודי שינה
שמן אתרי יסמין לנדודי שינה

יסמין

שמן מרוכז מאד בעל ניחוח פרחוני ביותר. עוצמתי לשינה אך פחות מוכר, בעל השפעה דומה לזו של ברביטוריאטים. סדטיבי מטבעו ומרגיעה אי-שקט מנטלי ומחשבות רצות. מרגיע הן את הגוף והן את הנפש.

שילובים מומלצים: לבנדר, לבונה, קמומיל רומאי, ברגמוט.

שמן אתרי לבנדר לנדודי שינה
שמן אתרי לבנדר לנדודי שינה

לבנדר

זהו ככל הנראה השמן המוכר- והנפוץ- ביותר לטיפול בנדודי שינה, ומגובה מחקרית. בעל ניחוח עצי ופרחוני שאי אפשר להתבלבל בו. שמן הלבנדר נלחם בנדודי שינה מכמה בחינות:

  • מייצר ישנוניות לפני הכניסה למיטה

  • מאריך את זמן (כמות) השינה

  • מקל על אי-שקט מנטלי

  • מפחית תחושת חרדה

שילובים מומלצים: קמומיל רומאי, יסמין, ברגמוט, ארז, לבונה.

שמן אתרי מיורם לנדודי שינה
שמן אתרי מיורם לנדודי שינה

מיורם מתוק

משמש גם כתבלין מטבח, אך תכונת עידוד השינה שלנו מהוות תחרות לזו של הלבנדר. המיורם המתוק הוא שעוזר לאינסומניה. מרגיע הן את הנפש והן את הגוף, ומסייע לאי-שקט מנטלי. מרגיע את מערכת העצבים המרכזית. מרפה שרירים וסדטיבי, ובכך עוזר למי שמסתובב במיטה ונע בשנתו.

שילובים מומלצים: ברגמוט, קמומיל רומאי, ארז, לבנדר.


נרולי

סדטיבי עוצמתי. מופק מפריחה של עץ תפוז, ובעל ניחוח פרחוני מתוק. עוזר לישון ע"י הורדת רמות הקורטיזול (הורמון סטרס) אשר גורם לגוף להישאר ער. גם מקל על סטרס ומעודד תחושת רוגע.

שילובים מומלצים: קמומיל רומאי, מרווה מרושתת, לבונה, גרניום, יסמין, לבנדר, ילנג ילנג.

שמן אתרי תפוז לנדודי שינה
שמן אתרי תפוז לנדודי שינה

תפוז

מופק מקליפות התפוז. על אף שמופק מאותו עץ כמו הנרולי, הוא בעל תכונות שונות לעידוד השינה. משמש להקלת חרדה ע"י שיפור מצב הרוח והרגעת מערכת העצבים. מרגיע ובו-בזמן מרומם מצב רוח ומעודד תחושה כללית של שמחה. על כן, יעיל לקשיי הירדמות. גורם תחושת אושר ושלום פנימי. עשיר בנוגד-חימצון D-Limonene שחיוני להתחדשות התאים.

שילובים מומלצים: מרווה מרושתת, קמומיל רומאי, לבונה, לבנדר, גרניום

שמן אתרי ורד לנדודי שינה
שמן אתרי ורד לנדודי שינה

ורד

מוכר בתחום היופי והחשק המיני (אפרודיזיאק), אך מסייע לתסמינים שגורמים אינסומניה. מפחית תחושות חרדה ודיכאון, מעודד רוגע מנטלי וגופני. מרגיע עצבנות.

שילובים מומלצים: לבנדר, קמומיל רומאי, נרולי, סנדלווד.


עץ אלמוג (סנדלווד)

בעל ניחוח עמוק, אדמתי וגברי מאד. מתאים לגברים שלא אוהבים ריחות פרחוניים. מקצר את זמן חביון השינה (זמן ההירדמות) ומשפר את איכות שנת החלום (שנת REM). מקרקע ומחבר לאדמה, וכמו כן מעורר חשק מיני (אפרודיזיאק).

שילובים מומלצים: ברגמוט, נרולי, תפוז, יסמין.


ולריאן

מוכר וידוע בעיקר כחליטה לעידוד שינה, וככזה, בעל טעם מריר, אך כשמן לשאיפה, ניחוחו עדין ונעים יותר. הרכיב הפעיל המרכזי בולריאן הינו החומצה הולריאנית, בעלת ההשפעה הסדטיבית המרגיעה את מערכת העצבים. מסייע להירדם מהר יותר, מעודד שינה ערבה ושקטה, ועוזר לשינה רציפה מבלי התעוררויות.

שילובים מומלצים: לבנדר, מיורם, קמומיל רומאי, ברגמוט, ילנג ילנג.


וטיבר

השפעה מרגיעה על הגוף, מפחית עצבנות, סטרס ומתח. בעל ניחוח אדמתי, והשפעה מקרקעת.

שילובים מומלצים: לבונה, ארז, לבנדר, ילנג ילנג.

ילנג ילנג

ניחוח פרחוני ועמוק. מתאים לאלו שרגישים לריחות. מרגיע את מערכת העצבים, מפחית סטרס, מרגיע מחשבות רצות בראש, מתאים לתשישות עיצבית ותורם לתחושת רוגע כללית. מעורר חשק מיני בטבעי (אפרודיזיאק).

שילובים מומלצים: לבנדר, קמומיל רומאי, ברגמוט, גרניום, וטיבר.

שמן אתרי מליסה לנדודי שינה
שמן אתרי מליסה לנדודי שינה

מליסה 

להזמנה:


שמן שינה ערבה

ולריאן, קמומיל רומאי, לבנדר, תפוז וארזשמן רוגע בין ערביים

ילנג ילנג, ברגמוט, מרווה מרושתת, לבונה וגרניוםשמן אנרגיה עם שחר

רוזמרין, אשכולית, תפוז, מנטה וקינמון 

יש לכם שאלה על שמנים האתריים?

כתבו למטה >>

 

3,555 צפיות4 תגובות
bottom of page