top of page

הטיפול הטבעי במתח וחרדה בעזרת תמצית צמחי מרפא סיניים

עודכן: 3 במאי 2022


תמצית צמחי מרפא סיניים לטיפול בסטרס כרוני, תחושת אי שקט נפשי או חוסר שקט מנטלי, תזזיתיות פנימית, ובעיקר רצון לקצת שקט פנימי הנטול מדאגות יומיומיות שוחקות.


מנגנון הפעולה של התמצית

 • הרגעת נפש והפגת חרדה

 • שחרור תקיעות ריגשית עקב חוסר יכולת לעשות LET GO (לשחרר את העבר)

 • עידוד זרימת הדם בבית החזה


התוויות טיפוליות

 • סטרס, מתח מנטלי, חרדה, לחץ נפשי

 • כעס, קוצר-רוח, מזג עצבני

 • תקיעות ריגשית, מחשבות אובססיביות, מחשבות על העבר

 • חרדה עם תסמינים בבית החזה כגון דפיקות לב (פלפיטציות) ותחושת לחץ/מועקה ואי-נוחות בחזה.

 • תחושת דכדוך ודיכאון


פעילות הצמחים בתמצית


אלביציה ורודה, HE HUAN PI, HE HUAN HUA, Albizia julibrissin
אלביציה ורודה

אלביזיה ורודה

קליפת העץ של האלביזיה היא חשובה מאד לטיפול בדיכאון מנטלי. היא משלבת 2 מנגנוני פעולה, האחד הנעת אנרגיה והשני הרגעת נפש. לעץ זה יש היסטוריה עתיקה בטיפול בדיכאון, מזג רע, אינסומניה ועצבנות, וכך נכתב למעשה בספרות הסינית העתיקה:

"משקיט את הנפש והאיברים הפנימיים, מהרמן את הלב ואת כח הרצון. גורם לאדם להרגיש שמח וחסר-דאגה, כאילו האחד סוף-סוף השיג את מה שכל-כך רצה..." משפט מקסים ומרגש זה, נכתב על האלביזיה בספר "החקלאי השמיימי", אחד מהספרים העתיקים ביותר ברפואה הסינית. זהו צמח הבחירה להנעת רגשות תקועים. טוב לכל בעיה הנגרמת מתקיעות רגשית, בין אם עצירות ובין אם מחשבות אובססיביות. מכונה גם "הפרוזאק של הטבע" בשל יכולתו לטפל בדכדוך ודיכאון בשימוש ממושך. שמו הסיני "מפגש האושר" מעידה על השפעתו המטיבה עם מצב הרוח. לשם כך משתמשים בקליפת הגזע של העץ; עוד מטפלת קליפת העץ בקוצר-רוח, אינסומניה, תסמונת קדם ווסתית (PMS), עצבנות ושכחנות.

גם הפרחים של האלביזיה משמשים להרגעה, ויעיל לחרדה, אינסומניה ודיכאון. עצם העובדה שמדובר בפרח היא חשובה, מכיוון שלפרחים יש נטייה לטפל בחלקים העליונים של הגוף, הווי אומר בראש. התמצית כוללת גם את קליפת הגזע וגם את הפרחים, המשלימים את האפקט הטיפולי, ומטפלים בעצבנות, אי-נחת, שכחנות ואינסומניה, לרבות תסמינים של קיבה רגיזה במצבי לחץ או מלאות בחזה ומתחת לחזה. יחד, כל חלקי העץ (קליפת הגזע והפרח) מרגיעי נפש עוצמתיים.


שיזף סיני, זרעי זיזיפוס, SUAN ZAO REN, ziziphus jujube
שיזף סיני (זיזיפוס)

שיזף סיני (זיזיפוס)

שייך לקבוצת צמחים "מרגיעי נפש". "מרגיעי נפש" נחלקים ל-2 תתי-קטגוריות. האחת כוללת מרגיעי נפש "מכבידים" שמעגנים את הנפש ושוקעים למטה במצבי עודף (מאניה), והשנייה כוללת מרגיעי נפש שמזינים את הלב/הדם/הנפש ומחזקים אותה, במצבי חוסר וחולשה. בקטגוריה השנייה, ניתן למצוא את זרעי השיזף הסיני, חמוץ-מתוק, ומאידך את מרבה החלב צר-העלים שחריף ומבהיר את החושים. למעשה, השיזף הסיני ומרבה החלב הם צמד חשוב לטיפול בדיכאון והרגעת נפש, בגלל טעמיהם המנוגדים: חמוץ (מכווץ פנימה) וחריף (פותח החוצה). תכונה זו יוצרת פעולה משלימה של תנועה פנימה והחוצה, וכך את מסדירים את תנועת הנפש בגוף ומרגיעים נפש. השיזף לכשעצמו מטפל גם בתשישות עצבים (Neurasthenia), אם נלקח לפני השינה.


מרבה חלב צר עלים, YUAN ZHI, polygala tenuifolia
מרבה חלב צר-עלים

מרבה חלב צר-עלים

מרגיע נפש, מבהיר את החושים ופותר ליחה שמערפלת את החשיבה. פעילות זו אודות לטעמו החריף אשר מניע את האנרגיה ומעלה אותה למעלה, אל הראש, המוח ופתחי החושים. זהו צמח חשוב מאד לדיכאון, מכיוון שהוא ממריץ את הזרימה של הנפש בגוף אודות לחריפות שלו. זהו שצמח שמרגיע אך ממקד ומפקס בו-בזמן. כלומר עוזר להבהיר את החשיבה, לחדד את הזיכרון ולמקד את תשומת הלב, מתוך מצב של רוגע מנטלי, כדי ללמוד ולעבוד בצורה יעילה יותר.


אדמונית לבנה, פאוניה, white peony, bai shao yao
אדמונית לבנה

אדמונית לבנה

אחת הסיבות הנפוצות ביותר לחרדה, לפי הרפואה הסינית, נקראת "חוסר דם". הנפש מעוגנת בדם, ובמצבים של חוסר הדם, ניתן לראות את הנפש כ"הומלסית", ואין חומר (דם) שיעגן את האנרגיה (נפש). על כן, צמחי מרפא שמחזקים דם יודעים לעשות עבודה מעולה בתחושות של אי-שקט מנטלי כרוני. האדמונית, יחד עם האנג'ליקה הסינית, שניהם צמחים מקטגוריית מחזקי דם, שיודעים גם להניע דם, והם בעלי פעולה מנוגדת-ומשלימה. האדמונית היא חמוצה, והאנג'ליקה היא חריפה. החמוץ מכווץ פנימה, והחריף פותח החוצה, וכך, 2 צמחים משלימים אלו מחזקים דם וגם מניעים אותו, בזכות טעמיהם. פעולת חיזוק הדם שלהם מסייעת גם לקשיי הירדמות, לעייפות עם אנמיה, נשירת שיער, יובש בגוף / בעור / בשיער, סחרחורות- בעיקר בשינויי מנח וזיכרון ירוד.


אנג'ליניקה סינית, dang gui, angelica sinesis
אנג'ליקה סינית

אנג'ליקה סינית

ראו הסבר בצמח הקודם "אדמונית לבנה".


צלע השור, chai hu, radix bupleurum
צלע השור

צלע השור

בספר הסיני העתיק "החקלאי השמיימי" נכתב על צמח זה: "מנקש את העשבים הישנים, כדי לתת למשהו חדש לצמוח" - המשמעות של המשפט היא שהצמח הזה מניע תקיעות ריגשית. זהו צמח מפתח המאפשר לאדם לעשות LET GO ולשחרר מחשבות על העבר, כי יודע להניע את האנרגיה ברמה המנטלית-ריגשית. על כן, מתאים לאנשים שקשה להם לשחרר את העבר וסובלים ממחשבות אובססיביות ו/או כפייתיות, חשיבה מעגלית או נוסטלגית, וגעגועים לימים עברו.


מרווה סינית, מרווה אדומה, dan shen, red sage, Salvia miltiorrhiza
מרווה סינית (מרווה אדומה)

מרווה סינית (מרווה אדומה)

שכיח מאד שחרדה גורמת להופעת תסמינים דווקא בחזה. לחץ, מועקה ואי-נוחות בבית החזה אלה תחושות מוכרות מאד עבור כל מי שסובל מחרדה כמעט. שורש המרווה הסינית שייך לקבוצת "מניעי דם" והוא מניע דם ספציפית בבית החזה, משפיע על הלב ועל הנפש מאד. הוא מטפל בדפיקות לב בחזה (פלפיטציות), לחץ בבית חזה, מרגיע נפש ומטפל באינסומניה, כיוון שמאפשר לדם לזרום פנימה בחופשיות במהלך הלילה והשינה. מתאים מאד במצבים כרוניים, או כאשר נראה שהטיפול תקוע; כיוון שלעיתים, "בלי שנניע את הדם... הטיפול פשוט לא זז...".

מבחינה פרמקולוגית, נחשבת כבעלת אפקט סדטיבי אשר מרגיע את מערכת העצבים המרכזית, סותרת את ההשפעה הממריצה של קפאין, וגם מאריכה את ההשפעה ההיפנוטית (המרדימה) של כדורי שינה מסוג בריביטוריאטים.


במבט סיני מסורתי:

סוד הפעילות של התמצית טמון בשילוב צמדי צמחים סינרגטיים בעלי טעמים של חמוץ וחריף:

 • הטעם החמוץ מכווץ פנימה

 • הטעם החריף פותח החוצה

ביחד,


הצמדים בתמצית (חמוץ-חריף):

 • אלביזיה ורודה קליפת הגזע + פרחים

 • שיזף סיני + מרבה חלב צר-עלים

 • אדמונית לבנה + אנג'ליקה סינית

 

להזמנה:


 

יש לכם שאלה על התמצית?

↓ כיתבו למטה ↓

864 צפיות0 תגובות
bottom of page