top of page

הטיפול הטבעי בעייפות בעזרת תמצית צמחי מרפא סיניים


תמצית "אנרגיה עם שחר" מטפלת ברובד הגופני, המנטלי והריגשי של הבוקר. נועדה לעזור לכם להתחיל את הבוקר עם אנרגיות חיוביות, ריכוז ממוקד וזיכרון חד - אך עם זאת גם לשמור על רוגע נפשי ולהפחית דריכות ומתח.

מנגנון הפעולה בתמצית:

 • חיזוק אנרגיה

 • העלאת אנרגיה צלולה לראש - והורדת אנרגיה עכורה מהראש

 • סילוק לחות

 • הרגעת נפש

הפורמולה משלבת צמחים מחממים, מתוקים ומעט חריפים:

 • הטבע המחמם של הצמחים מכין את הגוף לקראת היום ומעורר, תומך בתהליכי ייצור של אנרגיה ודם, ומעלה את האנרגיה לראש.

 • הטעם המתוק מחזק אנרגיה ומרגיע נפש.

 • הטעם החריף מניע את האנרגיה, ומעלה אותה מעלה (לראש) והחוצה (לשרירי הגפיים) - זוהי התנועה האנרגטית הדרושה ביום כדי להתעורר.


התוויות טיפוליות:

גופנית

 • רמות אנרגיה נמוכות, עייפות, תשישות, לאות, ישנוניות במהלך היום

 • תחושת כבדות בגוף, בראש, בגפיים, בשרירים

מנטלית

 • קשיי ריכוז, זיכרון ירוד, תפקוד קוגנטיבי נמוך

ריגשית

 • תחושת מתח, לחץ נפשי, סטרס

 • מחשבות אובססיביות, מחשבות מעגליות.


פעילות הצמחים בתמצית:

ג'ינסנג קוריאני, ren shen, panax ginseng
ג'ינסנג קוריאני "שורש האדם"

ג'ינסנג קוריאני

הג'ינסנג צמח מחזק אנרגיה, משפר תפקודים מנטליים-קוגנטיביים ומרגיע נפש. בשימוש לטווח ארוך מסייע לתשישות עצבים (Neuroasthenia) המתבטא בתשישות ובנדודי שינה, בלבול ושכחנות. מסייע לטיפול באינסומניה מבלי לגרום ישנוניות.

בראייה סינית מסורתית

שמו הסיני "שורש האדם" מרמז על מעמדו הגבוה בקרב צמחי המרפא. נחשב לצמח המחזק ביותר ברפואת הצמחים הג'ינסנג ממש "מרים את הבנאדם". גדולתו, בכך שזהו הצמח היחידי שנכתב עליו כי מחזק מאד את ה"אנרגיה המקורית" - קרי האנרגיה המולדת של הגוף. תחליפיו זולים ממנו, אך אינם משתווים אליו, ואינם בעלי תכונה ייחודית זו. בנוסף הוא גם הצמח היחידי שמחזק את כל 5 האיברים החשובים ביותר לפי הרפואה הסינית:

 1. לב - לעייפות שמלווה בקשיי ריכוז, זיכרון ירוד ואינסומניה עם קושי להירדם.

 2. קיבה - לעייפות בעיקר אחרי ארוחה, ומלווה בתיאבון ירוד, חשק למתוקים, צואה רכה או שלשול, תחושת כבדות בגוף ובגפיים.

 3. ריאות - לעייפות שמלווה בקול חלש, חוסר חשק לדבר, קוצר נשימה, חיוורון והזעה ספונטנית במאמץ קל.

 4. כליות - לתשישות גדולה שמלווה בכאב- וחולשה - של גב תחתון וברכיים, סחרחורות, תשישות המחמירה אחרי שפיכה אצל גבר, או אחרי לידה אצל אישה.

 5. כבד - לעייפות מנטלית, עם דכדוך ותחושת תקיעות בחיים.

כדי להינות מתכונותיו הנעלות של הג'ינסנג יש להשתמש בג'ינסנג שגדל באדמה במשך 6 שנים לפחות, על כן, לא כדאי להתפשר על ג'ינסנג איכותי, כפי זה שיש בתמצית "אנרגיה עם שחר".

מבחינה פרמקולוגית זהו צמח אדפטוגני המשפיע על מערכת העצבים המרכזית. מחקרים הראו השפעה ממריצה ניכרת במינונים נמוכים. מנגנון ההשפעה דרך העלאת רמות הדופאמין ונוראפינפרין (כמו אדרנלין) במוח. בשל כך עוזר להתמודד עם מצבי סטרס. מבחינה קוגנטיבית יש שיפור ניכר בזיכרון ויכולת למידה כבר לאחר 3 ימים.


פטריית פוריה, fu ling, wolfiporia cocos
פטריית פוריה

פטריית פוריה

זוהי פטרייה עוצמתית מאד בעלת 3 דרגות פעולה:

 1. הקליפה משתנת לחות מהגוף, הגורמת לתחושת כבדות בראש, בשרירים, בבטן ובגפיים, ומקשה על התמרת המזון לאנרגיה על ידי מערכת העיכול, ולכן מקלה על מערכת העיכול לבצע את תפקידה באופן חלק.

 2. גוף הפטרייה מחזק את האנרגיה של מערכת העיכול ישירות, ומטפל בתחושת עייפות, חוסר אנרגיה, בצקת, צואה רכה ותיאבון ירוד.

 3. "הלב" - זהו החלק הפנימי של הפטרייה, אשר מרגיע נפש, ומטפל בבעיות שינה, דפיקות לב בחזה (פלפיטציות) ושכחנות (זיכרון ירוד).


קליפת מנדרין, chen pi, citri reticulatae pericarpium
קליפת מנדרין

קליפת מנדרין

אנרגיה היא דינמית בטבעה, וצריכ להיות בתנועה מתמדת. לפעמים נראה מצבי עייפות שאינם עקב חוסר אנרגיה, אלא תקיעות בזרימה החלקה של האנרגיה. במצב זה, העייפות תתבטא בעיקר כקושי לקום בבוקר ובפן המנטלי. על כן נמצאת קליפה זו שמניעה את האנרגיה בגוף, ומטפלת הן בעייפות מנטלית, המלווה בדכדוך ותחושת תקיעות בחיים, והן בקשיי עיכול עם תחושת נפיחות/מלאות/כבדדות/אי-נוחות בבטן.

בראייה סינית מסורתית

שם הקליפה "קליפה מזדקנת" מרמז על כך שכמו יין, ככל שהקליפה יותר מיושנת ככה תפקודה חזק יותר. תפקוד ייחודי של קליפה זו הוא שהיא מעצימה כל פעילות של צמחים אחרים בתמצית, וכך נכתב בכתבים העתיקים: "מחזקת עם צמחים מחזקים, מטהרת עם צמחים מטהרים, מעלה עם צמחים ומורידה עם צמחים שיורדים".


מרבה חלב צר-עלים, yuan zhi, milkwort, polygala tenuifolia
מרבה חלב צר-עלים

מרבה חלב צר-עלים

משרה שלווה על הלב ומרגיע נפש. השימוש העיקרי בו למצבי שכחנות, איבוד זיכרון וחוסר יכולת להתרכז. שמו הסיני "כוח רצון" מרמז על הרובד העמוק בו פועל הצמח על נפש האדם. זהו צמח שמחזק את האנרגיה העמוקה של הכליות ועל ידי כך את כוח הרצון והזיכרון. בספר הסיני העתיק "החלקאי השמיימי", נכתב עליו כי: "פותח את פתחי החושים, מחדד את הפיקחות והתבונה, משפר את הזיכון, מחזק את כח הרצון ומכפיל את הכח הפיסי של האדם. בשימוש ממושך מונע סניליות".בדומה לג'ינסנג הקוריאני, גם למרבה החלב פעילות דואלית הן לחדד את העירנות בזמן היום, ובד בבד לשפר את איכות השינה בלילה, לטיפול באינסומניה עם עייפות.

שוש קירח - GLYCERIZA GLABRA - LIQUORICE - ZHI GAN CAO
שוש קירח - ליקוריץ

שוש קירח (מכיל דבש)

זהו צמח של הרמוניה ואחדות. ברפואה הסינית, הוא נחשב לצמח היחיד שנכנס לכל 12 האיברים בגוף, ובשל כך יש לו תכונה בלעדית: הוא יודע לאחד את כל הצמחים בתמצית וליצור הרמוניה בין התפקודים שלהם, וכך הופך אותם לגוף אחד.

בנוסף, זהו צמח מתוק מאד שכיף לטעום, ומעלה את הרצון של המטופלים לשתות את התמצית.

כצמח בפני עצמו, משתייך לקבוצת מחזקי אנרגיה, וגם זה חשוב מאד. זהו צמח שמחזק את "האנרגיה הנרכשת", זו שהגוף מייצר מדי יום מהמזון והאוויר שאנו אוכלים ונושמים, ושומר על "האנרגיה המולדת" לאורך זמן מבלי שתתבזבז. כאשר הצמח מוקפץ עם דבש, יכולת חיזוק האנרגיה שלו מתעצמת אף יותר.

טעמו המתוק גם מחזק אנרגיה וגם מרגיע נפש, במצבי תזזיתיות מנטלית, חרדה עם דפיקות לב והיסטריה. הטעם המתוק הוא טעם מנחם, ומכאן סגולותיו המרגיעות של שורש הליקוריץ.

 

שילובים מומלצים:


 

להזמנה ליחצו כעת:

 

יש לכם שאלה על התמצית?

כתבו לי בתגובות למטה >>

307 צפיות0 תגובות
bottom of page