טיפול בנדודי שינה (אינסומניה)

טיפול בנדודי שינה ברפואה סינית

אנו ישנים שליש מחיינו, ויש קשר הדוק בין איכות השינה לבריאות. נדודי שינה נמנים מבין הבעיות השכיחות ביותר בעולם המערבי, ועם קצב החיים המהיר והלחץ בארצנו, השכיחות ממשיכה לעלות. אסביר כאן מהי זווית הראייה של הרפואה הסינית על השינה, מהי שינה תקינה, כיצד נגרמים נדודי שינה, ואיך הרפואה הסינית עוזרת לרפא נדודי שינה?

 

תהליך השינה התקין לפי הרפואה הסינית

כדי להבין כיצד נגרם נדודי שינה, חשוב קודם-כל להבין כיצד מתרחשת שינה תקינה.

הרפואה הסינית מבוססת על תיאוריית היין והיאנג.

היין והיאנג הם תבנית של 2 דברים המנוגדים זה לזה ומשלימים זה את זה.

היין מסמל את הלילה, החושך, השינה, ההתכנסות פנימה, והחומר.

הלילה זהו זמן ייני, שבו הדם שזורם בחלק החיצוני של הגוף (עור ושרירים) מתכנס פנימה אל האיברים הפנימיים.

התכנסות זו של דם פנימה מתבטאת בכמה אופנים:

 1. הרפיית השרירים - הדם עוזב את השרירים ולכן טונוס (מתח) השרירים יורד.

 2. התכסות בשמיכה - עזיבה זו של הדם מהחיצון פנימה, מתבטאת בצורך שלנו למשהו חיצוני שיכסה אותנו ויגן עלינו במקום הדם. לדם יש תפקיד במשך היום לשמור עלינו מפני פלישות מהסביבה החיצונית, וכאשר הוא מתכנס אנו מרגישים בחסרונו. על-כן, כולנו מרגישים את הצורך בשמיכה דקה אפילו כשחם מאד, וזו בדיוק הסיבה.

 3. נשימה עמוקה יותר - אחד הסימנים הבולטים של שלב השינה ה-1 הוא התעמקות הנשימה.

 4. עצימת העיניים - ברפואה הסינית, פתחי החושים נקראים גם "פתחי הנפש", אלו הם העיניים, אוזניים, פה ואף. סגירת פתחי הנפש מסמלת את התכנסות הנפש פנימה והפסקת התקשורת שלה עם הסביבה החיצונית.

הסיבה שבגינה הדם מתכנס פנימה בלילה, היא אותה סיבה שאנו מטעינים את הטלפון הנייד בלילה - הוא פשוט נטען לקראת היום הבא.

בזמן השינה הדם מצטבר בכבד, והכבד אחראי לסנן אותו ולנקות אותו לקראת היום הבא. המצטברים מתמלאים ומתחדשים.

תהליך זה מעניין מאד, בעיקר כשלוקחים בחשבון את הנפש.

הדם הוא החומר שמעגן את הנפש (אנרגיה). על-כן, התכנסות זו של הדם פנימה מאפשרת את התכנסות הנפש פנימה בלילה, ולכן פתחי הנפש (החושים) פחות קולטים מידע מהסביבה החיצונית. אנו פחות שומעים, לא רואים... כי הנפש פחות מתקשרת עם הסביבה החיצונית.

 

השורה התחתונה: ניתן לומר ששינה בריאה ושקטה תלויה בזרימה החלקה של דם ואנרגיה פנימה בגוף.

גורמים לנדודי שינה לפי הרפואה הסינית

כל גורם אשר ימנע את הזרימה החלקה של דם ואנרגיה פנימה, במהלך השינה, יפריע למהלך התקין של השינה ויגרום נדודי שינה, קשיי הירדמות, התעוררויות תכופות בלילה, יקיצה מוקדמת ללא יכולת להירדם שוב, התכווצויות שרירי הרגליים בלילה, שתן לילי, הזעה לילית, חלומות מטרידים וכו'...

 

גורמים העלולים לשבש את השינה ולגרום נדודי שינה:

 • רגשות - נפוץ מאד. דאגה, הרהורים, מחשבות טורדניות, מחשבות אובססיביות, מחשבות נוסטלגיות; כעס, אשמה.

 • תזונה לקויה - אכילה לילית, תזונה לא-סדירה.

 • עודף עבודה - במובן של שעות עבודה ארוכות ללא מנוחה הולמת, או עבודה תחת תנאי לחץ שלרוב גם מלווה באכילה לא-סדירה, אכילה בעמידה ואכילה בחיפזון.

 • עודף פעילות מינית - בעיקר בגברים.

 • הגיינת שינה לקויה.

הבה נפרט על הגורמים העיקריים לנדודי שינה >>

רגשות ונדודי שינה

ברפואה הסינית, רגש = תנועה של אנרגיה בגוף.

הרב קוק זצ"ל אמר:

"באשר למבנה הנפש - לנפש אין כלל מבנה, יש בה תהליכים;

ובאשר לתהליכים בנפש - בנפש אין תהליכים, הנפש היא תהליכים"

ממשפט חכם זה של הרב קוק, יחד עם הגישה של הרפואה הסינית לגבי רגשות, אנו מבינים שתנועה של האנרגיה בגוף היא למעשה הזרימה של הנפש. ורגש זה התנועה של הנפש;

 

כל רגש מניעה את האנרגיה לכיוון מסוים:

 • כעס - מעלה את האנרגיה למעלה והראש נהיה אדום

 • פחד - מוריד את האנרגיה למטה, וניתן להרגיש את "הלב יורד לתחתונים" ולעיתים אפילו בורח פיפי- שזו דוגמה מוחשית לצניחת האנרגיה מבהלה

 • דאגה - "קושרת" את האנרגיה, משמע תוקעת אותה במקום, ובעיקר בחזה, וככה חוסמת את הזרימה החלקה פנימה של דם וגורמת נדודי שינה עם קשיי הירדמות.

השורה התחתונה: בהסתמך על-כך שתהליך השינה התקין תלוי בזרימה החלקה של דם ואנרגיה פנימה, ניתן להבין מדוע לרגשות יש השפעה כה ניכרת על שנתנו.

איבחון סיני לנדודי שינה

האבחנה ברפואה הסינית היא אישית לכל מטופל.

ישנם 3 כלים איבחוניים עיקריים:

 1. תשאול - תשאול זהו לא רק אסיפת תסמינים וסימנים מהמטופל, כי אם גם היכרות בין-אישית ותהליך של בניית אמון שחשובים מאד לטיפול. במרפאת אלף לילה מתבצע תשאול מלא ומקיף בפגישה הראשונה.

 2. אבחנת התבוננות - התבוננות על הלשון שמעיד העל מצב האיברים הפנימיים בגוף.

 3. אבחנת מגע - נעשה לפי הדופק ולפי רגישות בנקודות מסוימות על-פני הגוף.

השורה התחתונה: שקלול 3 השיטות יחדיו מביא לקביעת אבחנה מדויקת, שתאפשר טיפול מדויק, יעיל ומהיר בבעיית השינה שלך.

טיפול בנדודי שינה בעזרת רפואה סינית

עבור כל מטופל נבנית תוכנית טיפולים בהתאמה אישית, המתבססת על האבחנה האישית עבורו.

סיבות רבות לנדודי שינה, ולמזלנו יש טיפול לכל אחת מהן.

שיטות הטיפול לנדודי שינה במרפאת "אלף לילה" הן:

 • שיאצו לנדודי שינה - זהו טיפול הבחירה לסובלים מדאגה, מתח ריגשי, לחץ, סטרס ועצבנות. זהו טיפול מגע (עיסוי) מרגיע מאד את הגוף והנפש, ומשחרר ממחשבות מטרידות, משאיר אותך עם תחושה של ראש נקי וגוף משוחרר.

 • צמחי מרפא לנדודי שינה - כדור שינה טבעי. צמחי מרפא לשינה הם כלי עוצמתי בעל יתרונות רבים. זהו טיפול הבחירה! לסובלים מהתמכרות לכדורי שינה. לצמחי המרפא יש תכונות רבות כגון השריית שינה והרגעת נפש. יתרון בולט של הצמחים הוא שזה כמו לתת לעצמך טיפול כל יום! במקום לבוא לטיפול 1-2 פעמים בשבוע, הצמחים נמצאים אצלך ובשימוש יומיומי.

 • דיקור סיני לנדודי שינה - כשמדובר בזרמה החלקה של דם ואנרגיה פנימה, אזי דיקור הוא כלי הבחירה! כדי להסיר חסימות בזרימה החלקה ולכוון את זרימת הדם והאנרגיה בכיוון הנכון. המחט היא כמו רגל שבועטת בכדור (האנרגיה).

המומחיות של מרפאת "אלף לילה" בטיפול בבעיות שינה, מביא את הידע העצום של הרפואה הסינית לשימוש נכון ומדויק בכלים אלו.

 

מלבד כך, מרפאת "אלף לילה" נותנת לך עוד מגוון פתרונות במתנה לטיפול בנדודי שינה, שנמצאים כאן באתר וגם בקליניקה.

 • תזונה סינית לשינה - במרפא אלף לילה תקבל/י מידע רב אודות מאכלים המעודדים שינה, הצעות לארוחות, ייעוץ והדרכה אודות הרגלי אכילה ובחירת מזונות הנכונים עבורך על-מנת לפתור את בעיית השינה שלך.

 • הגיינת שינה - כחלק מהמומחיות שלי בטיפול בבעיות שינה, אני עוזר לכל מטופל/ת לאמץ הרגלי שינה בריאים ונכונים, אשר מסיעיים רבות להצלחת הטיפול.

 • ארומתרפיה - שימוש בשמנים אתרים במעבר בקליניקה, ובשמן עיסוי המאפשר את ספיגת השמנים האתריים בגוף דרך העור, מסייע להרגעה ולעידוד שינה.

 • מאמרים על שינה כאן באתר מכילים שפע טיפים ועצות לשיפור איכות השינה, לחצו על 'מאמרים' וקיראו! רק היזהרו לא להירדם באמצע ;)

האם אפשר להיגמל מכדורי שינה?

בהחלט כן- ויפה שעה אחת קודם.

כפי שכתבתי קודם, פורמולות צמחי מרפא סיניים לשינה הם טיפול הבחירה לגמילה מכדורי שינה! אסור להיות שאננים: גלולות שינה יוצרות סבילות של הגוף לכדורים, וכך המינון גובר מעת לעת ובעיית השינה שלך רק מחמירה! עדיף להיגמל מהן בשלב מוקדם ככל הניתן, ולצמצם את נזקי הכדורים. בנוסף לגלות השינה, מטופלים רבים צורכים תרופות הרגעה על מנת להירדם, ובעזרת הצמחים ניתן להפחית את השימוש גם בהן עד לכדי הפסקה מלאה של נטילת תרופות.

משמעות הטיפול היא השבת היכולת הטבעית של הגוף להיכנס למצב של שינה באופן עצמאי - ללא שימוש בחומרים מלאכותיים! משך התהליך עשוי להתארך ככל שהבעיה חמורה וממושכת יותר, ועשוי לארוך כמה שבועות עד חודשים ספורים, אך זהו זמן קצר יחסית לזמן שאנשים מכורים לשימוש בכדורי שינה, הלא-כן?

השורה התחתונה: שימוש בכדורי שינה רק מחמיר את נדודי שינה ומוריד את איכות השינה. זו אינה תרופה, כי אם בעיה. צמחי מרפא לעומת התרופות מחזירים את היכולת הטבעית של הגוף להיכנס למצב של שינה באופן עצמאי - ללא שימוש בחומרים מלאכותיים.

אילו צמחי מרפא מטפלים בנדודי שינה?

קיימים עשרות פורמולות וצמחים לטיפול בבעיות שינה.

חשוב להבין - הטיפול במרפאת "אלף לילה" מסתכל על האדם כמכלול שלם של גוף ונפש, ועל-כן אין פורמולה אחת בלבד שתעזור לך לפתור את בעיית השינה שלך. לכל מטופל/ת מותאמת פורמולה בהתאמה אישית. עם זאת, איגדתי עבורכם רעיונות לחליטות צמחים ביתיות לשינה והרגעה, שניתן לשתות בערב לפני ההירדמות ואשר מסייעות להירגע ולישון, כגון: קמומיל, מליסה, לבנדר, לואיזה ועוד...

השורה התחתונה: השימוש בפורמולות צמחי מרפא סיניות לנדודי שינה נעשה באופן מקצועי דרך המטפל, ואינו זמין בחנויות התבלינים, אם כי יש דברים שתוכלו לבצע גם בעצמכם.

רוצים להתחיל לקחת את פורמולת השינה המתאימה לכם? מלאו את השאלון ואחזור אליכם לייעוץ טלפוני מקצועי במשך 15 דקות מתנה.

תועלת הטיפול בנדודי שינה

לא ניתן להפריז בחשיבותה של השינה למען בריאותנו הגופנית והנפשית, והתפקוד התקין של הגוף.

שיפור איכות השינה משפר באופן ישיר את איכות חייך:

 • חיזוק המערכת החיסונית ומניעת מחלות

 • שיפור מצב הרוח כנגד דיכאון וחרדה

 • שיפור יכולת הלמידה, הריכוז והזיכרון

 • סיוע לתהליך ירידה במשקל ושמירה על משקל תקין

 • שנת לילה טובה אף תציל את חייך- מדי שינה נהרגים ונפצעים אלפים כתוצאה מישנוניות בנהיגה. זהו תסמין נפוץ אצל הסובלים מדום-נשימה בשינה.

והיד עוד נטויה...

למה כדאי לטפל בנדודי שינה במרפאת אלף לילה?

מאותה הסיבה שאם יש לך בעיה לבבית עדיף לך לפנות לרופא-לב ולא לרופא עור. במרפאת "אלף לילה" צברתי ניסיון עשיר בטיפול בנדודי שינה ובבעיות שינה אחרות רבות. מרפאת "אלף לילה" מציעה מגוון רחב של כלים טיפוליים ומשלבת ותם יחדיו בטיפול בך, על-מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר בזמן הקצר ביותר.
ראו המלצות ממטופלים מרוצים!

רוצה להתייעץ איתי באופן אישי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כל האמור באתר זה, אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ כזה, ולא המלצה לטיפול רפואי כלשהו, או להפסקתו; כל הזכויות שמורות; אין להעתיק מתוכן האתר ללא רשות מבעליו;

‎ ‎‎ ‎