המלצות תזונה לסכרת

עודכן ב: 22 ספט 2018


סכרת זהו מצב של כשל בחילוף החומרים של הסוכר בגוף. הסימנים השכיחים ביותר של חוסר-איזון זה הם צמא-רב ושתן-רב. סיבוכים של סכרת כוללים עיוורון, מחלות לב, כשל כלייתי ובעיות בזרימת הדם בקצוות. בסכרת, הלבלב נכשל בייצור מספיק של אינסולין, ההורמון השולט ברמות הסוכר בדם. התוצאה היא 'היפרגליקמיה' – עודף סוכר בזרם הדם.

המלצות תזונה לחולי סכרת
המלצות תזונה לאנשים סכרתיים

סכרת מחולקת ל-2 סוגים עיקריים

  1. סכרת מסוג 1, נקראת גם 'סכרת נעורים' - במצב זה ייצור האינסולין בלבלב נכשל וקיים חוסר באינסולין. סכרת זו קשה לריפוי, אך עם זאת, ניתן לשלוט ב-1/3 מהמצב בעזרת תזונה עם פחמימות מתאימות וסיבים-תזונתיים, ובכך להפחית את הסיבוכים וחומרת המחלה.

  2. סכרת מסוג 2, נקראת גם 'סכרת מבוגרים' - במצב זה ייצור האינסולין תקין, אך קיימת תנגודת-אינסולין בתאי הגוף, בגלל תזונה עשירה בשומן. אכילת סוכר לבן מזוקק, ומוצרי עם פחמימות-פשוטות גם כן תורמת להתפתחות סכרת מבוגרים, כיוון שבכמות מוגזמת, הסוכר הופך לשומן בגוף.

תזונה

תזונה דלת-שומן ועשירה בפחמימות-מורכבות כמו דגנים-מלאים וקטניות במשך כמה שבועות, קרוב ל-80% מחולי הסכרת יכולים להפסיק לצרוך אינסולין ותרופות אחרות. באשר ל-20% החולים הנותרים, הם יכולים להפחית את המינון. ב-2 הסוגים הנ"ל, עודף סוכר הנספג לדם, מופרש דרך הכליות עם נוזלים, וכך נגרם שתן רב ותכוף. הירידה בנוזלי-גוף מלווה תכופות בצמא, דלקות, זיהומים, רזון, לשון אדומה, וסימני חוסר יין נוספים. תזונה עתירת-שומן שלעיתים גורמת סכרת, גורמת גם תקיעות בזרימה החלקה של האנרגיה- מצב עודף שמפר את האיזון בלבלב, ולכן הפרשות האינסולין מהלבלב פחות יעילות. הפיתרון הפשוט הוא לצרוך פחות מזון שמעיק על הכבד ומחליש את הלבלב.

המלצות תזונה כלליות לסכרת

  • להגביל צריכת מזונות שומניים (בשר, ביצים, גבינה, חמאה, שמן, אגוזים וזרעים)

  • להימנע ממזונות מזוקקים (סוכר לבן, קמח לבן, שומנים מלאכותיים כמו מרגרינה, רכיבים כימיים ומשכרים)

  • להימנע ממזון מאד מתוק, מלוח וחריף.

  • כמו-כן יש להימנע מאכילה-בלילה.

  • מומלץ לאכול ארוחות קטנות ותכופות (4-6 ארוחות ביום) העוזרות להמריץ ייצור אינסולין.

המלצות נוספות

תזונאים מצאו כי כרום, אבץ ומגנזיום, משפיעים על איזון רמת הסוכר בדם. מינרלים אלה מוסרים מהמזון בתהליך הזיקוק של ייצור הסוכר הלבן, קמח לבן ומלח מזוקק, ומזונות מעובדים רבים נוספים. בדגנים מלאים, מינרלים אלה נמצאים בסובין. לפיכך, טיפול שימושי ויעיל לסכרת הוא הוספת סובין-חיטה לתזונה. הסובין נמצא כמוריד רמות סוכר בדם. ככל הנראה בגלל ריכוז המינרלים בו המשפיעים על איזון הסוכר בדם. סובין גם עשיר בצורן, מינרל הנחשב בעיני התזונאים כמשפר תפקודי-לבלב.


על-מנת לייעל את ספיגת המינרלים, ניתן לצרוך כלורופיל (Chlorophyll), זרז קיבה בירקות שמייעל את השימוש ברכיבי תזונה בגופנו, ולכן מייעל את הטיפול בסכרת. מאחר וסכרת מעורבת תכופות עם חומציות בדם, רעילות כללית וזיהומים מגוונים, התכונות של הכלורופיל כחומר בסיס, מנקה רעלים ונוגד-דלקת, הופכות אותו לשימוש אף יותר. עם זאת, יש לזכור כי הכלל הבסיסי ביותר לשיפור ספיגת רכיבים תזונתיים הוא לעיסה מספקת! בעיקר עם פחמימות מורכבות, שהעיכול שלהם מתחיל כבר ברוק בפה.


מזונות המכילים כלורופיל

עשב חיטה, עשב שעורה, אצת ספירולינה וכלורלה. יש לצרוך מהם מינון מקסימלי על בסיס יומי.


מאמרים נוספים:

מרגישים שזה לא מספיק? צריכים עזרה מקצועית?

מלאו את השאלון המקוון ברפואה סינית כעת

יש לכם שאלות בנוגע לכתבה?

כיתבו לי למטה!

#תזונה #סכרת #המלצות_תזונה #תזונה_לסכרת

51 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול