top of page

חלב חם לפני השינה

זוכרים את כוס החלב החם והמתוק שקיבלנו כשהיינו ילדים? כשכל הסוכר נמס בתחתית... מי לא שמע ולא מכיר את תרופת הסבתא הזו לטיפול בקשיי הירדמות.

אך מה שפעם עבר מפה לאוזן, כיום נדרש לעמוד במבחן המציאות. החלטתי לבדוק מה יש בתרופת סבתא זו, ומה יש לרפואה הסינית לומר על כך: האם זה מתאים לכל אחד? וממה צריך להיזהר?


חלב חם לנדודי שינה וקשיי הירדמות
כוס חלב חם לפני השינה

יעל וסיסרא

נראה כי האיזכור המוקדם ביותר לשימוש בחלב כדי להירדם הוא מספר שופטים פרק ד', שם סופר על ניצחון יעל אשת חבר-הקיני על סיסרא:

"וַתֵּצֵא יָעֵל, לִקְרַאת סִיסְרָא, וַתֹּאמֶר אֵלָיו סוּרָה אֲדֹנִי סוּרָה אֵלַי, אַל-תִּירָא; וַיָּסַר אֵלֶיהָ הָאֹהֱלָה, וַתְּכַסֵּהוּ בַּשְּׂמִיכָה. וַיֹּאמֶר אֵלֶיהָ הַשְׁקִינִי-נָא מְעַט-מַיִם, כִּי צָמֵאתִי; וַתִּפְתַּח אֶת-נֹאוד הֶחָלָב, וַתַּשְׁקֵהוּ--וַתְּכַסֵּהוּ. וַיֹּאמֶר אֵלֶיהָ, עֲמֹד פֶּתַח הָאֹהֶל; וְהָיָה אִם-אִישׁ יָבֹא וּשְׁאֵלֵךְ, וְאָמַר הֲיֵשׁ-פֹּה אִישׁ--וְאָמַרְתְּ אָיִן. כא וַתִּקַּח יָעֵל אֵשֶׁת-חֶבֶר אֶת-יְתַד הָאֹהֶל וַתָּשֶׂם אֶת-הַמַּקֶּבֶת בְּיָדָהּ, וַתָּבוֹא אֵלָיו בַּלָּאט, וַתִּתְקַע אֶת-הַיָּתֵד בְּרַקָּתוֹ, וַתִּצְנַח בָּאָרֶץ; וְהוּא-נִרְדָּם וַיָּעַף, וַיָּמֹת."


כוס חלב חם לפני השינה
חלב חם לנדודי שינה וקשיי הירדמות

רפואה מערבית

מה יש בחלב שעוזר להירדם?

הסברה הרווחת היא כי חלב עוזר להירדם מאחר והוא מכיל את חומצת-האמינו טריפטופן. טריפטופן משמש כחומר מוצא למוליך-העיצבי סרוטונין, בעל ההשפעה המרגיעה, והוא בתורו, משמש לבניית הורמון השינה מלטונין, שחיוני לשינה בריאה. בנוסף, החלב מכיל גם סידן, אשר מסייע לספיגת הטריפטופן. למעשה, ההמלצה המובילה היא לשלב מזונות שמכילים טריפטופן עם פחמימות.

אך אין תמימות דעים בנושא, מאחר וחלק מהחוקרים טוענים כי הקשר בין כוס חלב חם, לבין הירדמות מהירה יותר, היינו קשר פסיכולוגי ותו לא. סוג של התניה.


איזה חלב מומלץ?

מחקרים מראים כי חלב עם אחוזי שומן גבוהים יותר - יעיל יותר. עדיף, אם כן, חלב מלא 3.6%.

 

הצעה לשילוב

כוס חלב מלא 3.6% מחומם וממותק בכפית דבש

 

רפואה סינית

מבחינת התזונה סינית, החלב נחשב מכביד מאד מכיוון שעשיר ב-YIN, אותו פן שמקושר ללילה, שינה, כבדות ושקיעה. זו בדיוק הסיבה בגינה החלב נוטה להרדים ולעודד שינה לפי הרפואה הסינית. עקב היותו עשיר ב-YIN, החלב מסייע בבעיות שינה על-רקע של עודף YANG (ההפך מ-YIN) שנוסק מעלה, ועל-כן, שתיית חלב חם לפני השינה היא למעשה דרך טובה לטיפול בקשיי הירדמות.


 

הצעה לשילוב

לפי הרפואה הסינית, מומלץ לערבב ביצה בתוך החלב שמתחמם על הגז.

שילוב זה מזין YIN ומעצים את ההשפעה אפילו עוד יותר

 

למי זה מתאים? ומי צריך להיזהר?

אנשים הסובלים מנדודי שינה על-רקע ליחה-חמה ו/או לחות, עלולים לסבול מהחמרה באינסומניה עקב שתיית חלב חם. כמו-כן יש לשמור כי התזונה לא תכיל המון דברי חלב ובשר, שכן זה יחליש את מערכת העיכול וכתוצאה מכך יפגע בשינה. מומלץ ללוות את הטיפול בפעילות גופנית. זהו היופי של הרפואה הסינית, היכולת לקבוע עבור כל אדם האם מתאים לו מזון מסוים, תרופה, או פעילות גופנית לפי המאפיינים האישיים שלו.

 

מרגישים שזה לא מספיק ואתם צריכים עזרה מקצועית?

מלאו את השאלון המקוון ברפואה סינית כעת

 

יש לכם שאלות בנוגע לכתבה?

כיתבו לי למטה!

 

#נדודי_שינה #קשיי_הירדמות #טריפטופן #חלב_חם #תזונה #תזונה_לשינה

2,606 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול
bottom of page