top of page

תזונה לסכרת - איך לתכנן ארוחה

עודכן: 22 בספט׳ 2018


בחלק ה-1 של הכתבה, למדנו המלצות תזונה כלליות לטיפול בסכרת, ואילו מזונות מכילים את המינרלים הדרושים לאיזון משק הסוכר בגוף. כעת נמשיך ללמוד כיצד מרכיבים צלחת בריאה המסייעת לאיזון האינסולין והסוכר בדם.


תזונה לסכרת

טיפול תזונתי

תכנון ארוחה

אדם בריא מייצר כמות-משתנה של אינסולין דרך-קבע, הנדרשת להפקת אנרגיה מהגלוקוז. חולה סכרת אינו מסוגל להשיג איזון זה. מלבד הצרכים הבסיסיים לאספקת קלוריות מספקת ורכיבים תזונתיים, יש שינויים ניכרים באסטרטגיית התזונה בין 2 קבוצות של חולי סכרת:

  • סכרת מסוג 1 תלוי-אינסולין ללא עודף-משקל

  • סכרת מסוג 2 עם השמנת-יתר שאינם נוטלים אינסולין.

מטופל תלוי-אינסולין צריך לתזמן את הארוחות כדי לספק צריכת קלוריות סדירה. במטופל עם עודף-משקל, יש לתת תשומת-לב לסך-כל צריכת הקלוריות.

לרוב, אין צורך להגביל את צריכת הפחמימות באופן-לא-פרופורציונלי. למעשה Dr. H.P. Himsworth הראה בשנת 1930, כי תזונה נטולת פחמימות שהוחלפה בחלבון או שומן, גרמה להתפתחות מואצת של תנגודת לאינסולין וסכרת. העיקרון הוא לבחור פחמימות מורכבות עם הרבה סיבים-תזונתיים.

אחד מכללי התזונה העיקריים, לכלל חולי-הסכרת, הוא להימנע מכל-וכל מזון מסוכר, כמו מאפים, ממתקים ומשקאות קלים. במקביל להימנעות מסוכר מזוקק ופחמימות פשוטות כמו קמח לבן. יש לעודד צריכת פחמימות-מורכבות, אותו המזון אך אינו-מעובד ועשיר-בסיבים. ירקות אידאלים לשם כך. לדוגמה, מטופל סכרתי יכול לאכול צלחת גדולה של תרד הכוללת כמות פחמימות כמו כף סוכר, מבלי לסבול מתופעות כלשהן. תרד, אספרגוס, ברוקולי, כרוב, שעועית ירוקה וסלרי, הם בין המזונות המומלצים ביותר. מה שהופך את הפחמימות המורכבות למיוחדות כל-כך, היא היכולת שלהם להאט ספיגת הסוכר לדם ע"י עיכוב התרוקנות הקיבה. דייסת דגנים מלאים גם עושה זאת.

לשליש מהמטופלים יש עודף-שומנים (hyperlipidemia), עובדה המבליטה את הצורך במשטר תזונה. הגישה הרגישה ביותר היא להגביל את כמות השומן בתזונה ולהחליף שומן רווי בשומן חד-בלתי-רווי כשאפשרי. דגים ועוף מומלצים במיוחד במקום נתחי בשר שומניים. מזון שומני ומטוגן אסור בתכלית.

השמנת יתר רווחת הרבה יותר באנשים האוכלים תזונה עתירת-שומן (וקרוב לוודאי עתירת קלוריות), מאחר וגרם שומן מכיל 9 קלוריות במקום 4 קלוריות בגרם חלבון/פחמימה. עם השמנת היתר בא סיכון גבוה למגוון בעיות, ביניהן גם סכרת-מבוגרים.

חולי סכרת עם עודף-משקל, יכולים לרדת במשקל ע"י חישוב קפדני של צריכת הקלוריות היומית הנדרשת לפי משקל הגוף ורמת הפעילות, ולעולם לא לעבור אותה. המשקל האופטימלי בדר"כ הוא 10% פחות מהסטנדרט בטבלת BMI. המצליחים יחוו שיפור מרשים במצבם, והסימפטומים יעלמו. Dr. Charles Weller כתב "ירידה במשקל ושמירה על משקל תקין יכולים לרפא מחלות חשוכות-מרפא כליל, טוב יותר מכל תרופה שהיא". הצורך להפחית שומן משתקף בהמלצות להגביל צריכת שומן עד 35% מסך הקלוריות, ובהפחתה בשומן רווי, לשליש מצריכת השומן ע"י תחליפים כמו עוף ודגים במקום בשר-אדום, ובהפחתת הכולסטרול למתחת 300 מ"ג ליום. תכולת הפחמימות היא 40%-50% מסך-הקלוריות, ובלי פחמימות מזוקקות ופשוטות.

תזונה חדשה

תזונה עכשווית אחרת, עשירה בפחמימות וסיבים מן הצומח, פותחה ע"י James Anderson, וצברה תמיכה בספרות המדעית כתזונת-הבחירה לטיפול בסכרת. היא עשירה בדייסות דגנים, קטניות ושורשי ירקות, ומגבילה סוכר פשוט ושומן. צריכת הקלוריות מורכבת מ-70-75% פחמימות מורכבות, 15-20% חלבון, ורק 5-10% שומן, וסך תכולת הסיבים היא כמעט 100 גר' ליום. ההשפעות המטבולית החיוביות של תזונה זו רבות: הורדת היפרגליקמיה אחרי-ארוחה ועיכוב היפוגליקמיה, העלאת רגישות לאינסולין ברקמות, הורדת רמות כולסטרול וטריגליצרידים, העלאת HDL, וירידה הדרגתית במשקל.

בכלליות, תזונה זו מתאימה לטיפול בסכרת. בכל מקרה, שיפור ניתן להשגה ע"י ראשית בבחירת מזונות טבעיים. ויראציה נוספת של תזונה זו ממליצה יותר על צריכת קטניות והגבלת מזונות כמו דגנים מעובדים ומיצי-פירות, פירות דלים-בסיבים, חלב דל-שומן ומרגרינה.

חולי סכרת רבים מצאו תועלת באכילת ארוחות קטנות ותכופות, מאשר 2-3 ארוחות גדולות. מחקרים מצאו שהרגל-תזונה זה נוטה לשמור על רמת כולסטרול נמוכה בדם.

 

במאמר הבא:

צמחי מרפא לטיפול בסכרת

 

מרגישים שזה לא מספיק? צריכים עזרה מקצועית?

מלאו את השאלון המקוון ברפואה סינית כעת

 

יש לכם שאלות בנוגע לכתבה?

כיתבו לי למטה ואשמח לענות לכם!

 

#תזונה #סכרת

61 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול
bottom of page