top of page

11 תרופות שעשויות להפריע לשינה

עודכן: 4 במאי 2022

ככל שמתבגרים, כך גדלה הסבירות לסבול מנדודי שינה (אינסומניה). בד בבד, גדלה גם הסבירות למצבים רפואיים אחרים כמו יתר לחץ-דם, כולסטרול גבוה, הגדלה שפירה בערמונית ועוד, אשר מצריכים טיפול. הטיפול התרופתי המערבי כרוך בתופעות לוואי בלתי נמנעות, אשר עלולות לגרום אצל רבים מאיתנו בעיות שינה. מאמר זה יעזור לכם להבין כיצד קוקטייל התרופות מפריע למהלכה התקין של השינה, וכיצד ניתן לפתור זאת?

תרופות שגורמות נדודי שינה
תרופות שגורמות נדודי שינה

1 | חוסמי אלפא – α-adrenoceptor blockers

התוויות

יתר לחץ-דם, הגדלה שפירה של הערמונית, תסמונת ריינו (Raynaud's disease).

דוגמאות

קסטרל; דוקסלוק, קדקס, קרדורל; היטרין; אומניק, פרומניקס.

איך הן גורמות נדודי שינה

חוסמי אלפא קשורים לירידה בשנת חלום (REM sleep), השלב בו אנו חולמים, ולישנוניות והרגעה (sedation) במהלך היום. כמות שנת החלום יורדת באופן ניכר בגיל מבוגר, ואנשים שחסרים את שלב זה, עלולים לסבול מבעיות זיכרון.


2 | חוסמי בטא – β-adrenoceptor blockers

התוויות

יתר לחץ-דם, הפרעות קצב לב, תעוקת חזה, מיגרנה, רעידות.

דוגמאות

אטנולול, נורמלול; קרוודקסון; לופרסור, אינדרל.

איך הן גורמות נדודי שינה

חוסמי בטא קשורים מזה זמן רב עם הפרעות שינה, לרבות התעוררויות משינה בלילה וסיוטים. ההערכה היא כי התרופה מעכבת את הפרשת הורמון השינה מלטונין, המעורב בהסדרת השינה והשעון הביולוגי של הגוף. רמות נמוכות של מלטונין, מופיעות בנדודי שינה כרוניים גם כן.


3 | אנטי היסטמינים – Histamine H1 antagonist

התוויות

תגובות אלרגיות הגורמות גרד, עיטוש, נזלת, דמעת, גודש באף.

דוגמאות

אלרג'י, לורסטין, לורטדין; זילרג'י; אופטילסט; אריוס; טלפסט.

איך הן גורמות נדודי שינה

כל האנטיהיסטמינים לעיל, חוסמים את המוליך העיצבי 'אצטיל-כולין' במערכת העצבים, ולכן עלולים לגרום חרדה ואינסומניה.


4 | קורטיקוסטרואידים – Corticosteroids

התוויות

דלקות בכלי הדם ובשרירים, דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), תסמונת סיוגרן, זאבת (Lupus), תגובות אלרגיות, שיגדון (Gout).

דוגמאות

קורטיזון, פרדניזון.

איך הן גורמות נדודי שינה

אנשים שואלים תכופות, מדוע שתרופה המורידה דלקת, תשאיר אותם ערים? התשובה נמצאת בבלוטות יתרת-הכליה (Adrenal), האחראיות על תגובת "הילחם-או-ברח" של הגוף. עודף עקה (stress) עלול להשאיר את הגוף ער, והנפש מוטרדת מדי ע"י התשת בלוטות יתרת-הכליה. קורטיקוסטרואידים יכולים גם לזרוע הרס בכל המערכות המאפשרות לנו להירגע ולישון, ולגרום אינסומניה וחלומות לא נעימים.


5 | נוגדי דיכאון המעכבים ספיגה חוזרת בררנית לסרוטונין – SSRI's

התוויות

דיכאון בינוני עד חמור.

דוגמאות

ציפרלקס; ציפרמיל, רסיטל; פרוזק; פקסט;

איך הן גורמות נדודי שינה

המנגנון בו נוגדי דיכאון מסוג זה מפריעות לשינה, אינו מובן עדיין לגמרי. מכל מקום, מחקרים מראים שתרופות אלה גורמות תזזיתיות, אינסומניה, רעידות קלות ואימפולסיביות. תופעות לוואי אלה מופיעות בכ-10%-20% מהמטופלים שנוטלים אותן.

למרות שמעל ½ מהמטופלים מדווחים כי הם מרגישים טוב יותר, המון ממשיך לסבול מתסמינים שעלולים למרר את החיים, בעיקר נדודי שינה. זה ידוע הודות למחקרים מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת טקסס בדאלאס, שם נערך המחקר הגדול ביותר שנעשה את טיפול בדיכאון, והתפרסם בשנת 2011. במחקר זה, 81% מהנשאלים דיווחו כי אינם מסוגלים לישון באמצע הלילה, משמע סובלים מאינסומניה.


6 | מעכבי אנזים-מהפך אנגיוטנסין - ACE inhibitors

התוויות

יתר לחץ-דם, אי-ספיקת לב עם גודש ועוד.

דוגמאות

בנזפריל; וזופריל; רמיפריל, טריטייס.

איך הן גורמות נדודי שינה

מעכבי ACE ממריצים את רמת החומר בראדיקינין, אשר מרחיב את כלי הדם. בראדיקינין נחשב כגורם לשיעול יבש ב-⅓ מכל המשתמשים. שיעול כרוני זה סביב השעון, עלול להיות חמור מספיק על-מנת להשאיר אותך ער/ה.

בנוסף, עלולות לגרום חוסר איזון באשלגן, וכתוצאה מכך כיווצים בשרירי הרגליים (שריר התאומים) וכאבי מפרקים, עצמות ושרירים – אשר כולם מפריעים לשינה תקינה.


7 | חוסמי קולטן אנגיוטנסין-2 - Angiotensin II-receptor blockers

התוויות

מחלות עורקים כליליים, אי-ספיקת לב, סכרת ומחלות כליה כתוצאה מסכרת.

דוגמאות

אטקנד; אירבן; אוקסר, לוטן; דיובן.

איך הן גורמות נדודי שינה

כמו מעכבי ACE, גם תרופות אלה עלולות לעודף אשלגן בגוף, הגורם כיווצים בשרירי הרגליים, וכאבי מפרקים, עצמות ושרירים – אשר כולם מפריעים לשינה תקינה.


8 | סטטינים – Statins

התוויות

כולסטרול גבוה

דוגמאות

ליפיטור, ליטורבה, אטורבסטטין; רוזובסטטין, סטטור, קרסטור; סימבסטטין, סימבקור, סימבקסון.

איך הן גורמות נדודי שינה

תופעת הלוואי הידועה ביותר של הסטטינים היא כאבי שרירים, אשר עלולים להשאיר אתכם ערים בלילה, ואם כבר הצלחתם להירדם, להעיר אתכם משינה בגלל התכווצות שרירים ברגליים.


9 | מעכבי אנזים כולין-אסטרז – Cholinesterase inhibitors

התוויות

בעיות זיכרון ושינויים מנטליים במחלת אלצהיימר, וסוגי שיטיון (Demantia) אחרים.

דוגמאות

דונפזיל, ממוריט;

איך הן גורמות נדודי שינה

תרופות אלה מעכבות זרז (אנזים) בגוף אשר מפרק אצטיל-כולין (מוליך עיצבי חשוב לעירנות, זיכרון, חשיבה ושיפוט). חסימה של זרז חיוני זה, הנמצא בכל מקום בגוף, ולא רק במוח, עשוי להתערב בכל הסוגים תנועות לא רצוניות ותהליכים בגוף, לרבות אלו הקשורים לשינה.

בנוסף לנדודי שינה וחלומות מוזרים, תופעות הלוואי כוללות שינויים בקצב הלב, שלשול, בחילה והקאה, כמו גם כיווצים בשרירי הרגליים וספאזם (כיווץ) שרירים כללי – כולם אשר מפריעים לשינה תקינה.


10 | גלוקוזמין וכונדרויטין

התוויות

תוספי תזונה המשמשים להקלת כאבי מפרקים, שיפור תפקוד המפרקים והפחתת דלקת (נמצאים בגוף גם באופן טבעי)

איך הן גורמות נדודי שינה

החוקרים טרם מבינים כיצד גלוקוזמין וכונדרויטין עובדים, אך מחקרים מזהים טווח של תופעות-לוואי במערכת העיכול, לרבות בחילה ושלשול, כמו גם כאבי ראש ונדודי שינה.


11 | סמים היפנוטיים -

כן כן – קראתם נכון. גלולות שינה. גלולות שינה גורמות 3 נזקים לשינה:

  1. פיתוח סבילות ותלות – אם תשאלו כל מי שנוטל כדורי שינה באופן קבוע, או את עצמכם, תווכחו לדעת שהגוף מפתח סבילות ועמידות לתרופות אלה, ומפסיק להגיב להן. אך פיתוח העמידות בפני התרופה, אין פירושה שהגוף לא זקוק לתרופה – כי אם פיתוח תלות בה! תלות זו תאלץ אתכם, בין אם תירצו ובין אם לאו, להגדיל את המינון, ולהדרדר במורד בלתי-פוסק של הגדלת המינונים, והחמרת התלות בגלולות.

  2. יוצרות שינה שטחית – השינה שגלולות שינה מספקות, היא שינה מלאכותית ושטחית ולא עמוקה. גלולות שינה, דוגמת בונדורמין, מאריכות את שלבי השינה השטחיים (שלב N2), ומקצרות את שלב השינה העמוקה (שלב N3), וכך יוצרים שינה שטחית שאינה מטיבה עם הגוף. האדם קם בבוקר עייף ומותש.

  3. תסמיני גמילה (Rebound) – הגמילה מכדורי שינה היא קשה ודורשת סבלנות והתמדה. אך מוטב מאוחר מאשר לעולם לא, ויפה שעה אחת קודם. ככל סם אשר גורם התמכרות, גלולות שינה גורמות 'ריבאונד אינסומניה', המתבטא בחוסר יכולת מוחלט להירדם ללא כדורי שינה!

דוגמאות

בונדורמין, ברוטיזולם; נוקטורנו; טונייט, סליפ אייד (sleep aid).

 

בהתחשב בעובדות אלה, ובאופן המטעה שבו גלולות שינה נקראות "תרופות", מעניין לחשוב האם הגלולות כשמן כן הן: "מרפאות" בעיות שינה, או דווקא הן מחמירות בעיות שינה? כפי שניתן להיווכח מאנשים שנוטלים אותן.

גלולות שינה הן בחזקת צעד 1 קדימה, ו-2 צעדים אחורה. מאחר והן כופות שינה מלאכותית ומיידית, אך מנגד משבשות את מנגנון ההירדמות הטבעי של הגוף ומפתחות תלות.

 

יוצא מכך, שהאדם שהחליט להיגמל מסמים היפנוטיים,

נמצא במקום רע יותר מהמקום בו היה כשהחל ליטול אותן.

 

החלופה - פורמולות צמחי מרפא סיניים

משחר ההיסטוריה, נעשה שימוש בצמחי במרפא על-מנת לרפא מצבים רפואיים פשוטים ומורכבים. פורמולות כמו Suan Zao Ren Tang ומשמשות מזה עידנים לקשיי הירדמות, והפורמולה Tian Wan Bu Xin Dan מסייעת לשינה רציפה ללא התעוררויות. ישנה פורמולה לדאגות והרהורים המדירים שינה, שנקראת Gui Pi Tang, וכולן מרגיעות מתח, סטרס, אי-שקט מנטלי וחרדה, ומאפשרות להנות משינה ערבה.

הטיפול במרפאת אלף לילה מתחיל באבחנה מעמיקה אודות הגורם לבעיית השינה שלך, ומלווה בנקודות דיקור סיני, וטיפול מגע שיאצו, אשר מסייעים לגוף להירדם באופן טבעי ללא שימוש בחומרים מלאכותיים.

 

רוצים טיפול מותאם אישית?

 מלאו את השאלון המקוון ברפואה סינית כעת

 

יש לכם שאלות בנוגע ל?

כיתבו למטה >>

2,258 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול
bottom of page