top of page

טיפול טבעי בעייפות

בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא

טיפול טבעי בעייפות, תשישות ורמות אנרגיה נמוכות

רמות אנרגיה נמוכות, תשישות, לאות וישנוניות במהלך היום הם מבין התלונות השכיחות ביותר בקרב החברה המערבית, והרבה פעמים קשורה לשנת לילה לא איכותית ולא מספקת. הבעיה עלולה לגרום לדיכאון ודכדוך מנטלי, ולפגוע באיכות החיים ותחושת שביעות הרצון הכללית מהחיים. איך ניתן לטפל בכך באופן טבעי?

אורח חיים ותיאום ציפיות

במקביל להסתכלות על רמות האנרגיה, חשוב לשים את האצבע גם על אורח החיים. להמון אנשים יש ציפיות לא מציאותיות לגבי רמות האנרגיה שלהם.

 

עודף עבודה

אדם בחברה מערבית שעובד המון שעות במשך תקופה ארוכה, טבעי שירגיש עייף. למשל, אין זה נדיר לקום ב-06:00, לצאת מהבית ב-06:30 מבלי לאכול ארוחת בוקר, לעבוד יום שלם בתנאים קדחתניים, לאכול ארוחה ראשונה בצהריים, כריך בשולחן העבודה בתור "ארוחת צהריים", ולחזור הביתה ב-19:00. אורח חיים שכזה הוא בדיוק מה שמכונה "עודף עבודה" ברפואה סינית.

 

גיל

רמות האנרגיה תלויות גם בגיל. גם כאן עלולות להופיע ציפיות לא מציאותיות לגבי רמות האנרגיה, ויש להשלים עם כך שבגיל 55, קשה יותר לעשות את מה שעשינו בגיל 25.

תזונה

נראה כי זה מובן מאליו. עודף מזונות מתוקים ומסוכרים יוצר עליות וירידות חדות ברמת הסוכר בדם, הגורמות לתחושה של נפילת אנרגיה ויצירת מאגרי שומן בגוף הגורמים לתחושת כבדות בגוף, בגפיים ובשרירים. תזונה בריאה המכילה חלבונים, שומנים בריאים ופחמימות מורכבות תורמת לרמות אנרגיה מאוזנות לזמן ממושך.

התעמלות

אם חשבתם שפעילות גופנית מעייפת אתכם - חישבו שוב. פעילות גופנית דווקא תורמת להעלאת רמות האנרגיה, ויש כמה סיבות טובות לכך:

 • המרצת זרימת הדם לשרירים

 • שריפת שומן - פחות תחושת כבדות ויותר תחושת קלילות

 • שיפור מצב רוח בגלל הפרשת אנדרופינים במוח

 • פעילות גופנית בבוקר משפרת את עומק השינה בלילה, ובכך תורמת גם לשינה איכותית- מרעננת- ומחדשת- יותר.

 • אין לבצע פעילות גופנית בסמוך מדי לזמן השינה. מוטב לבצע אותה בשעות האור.

שינה

כמה שעות צריך לישון?

הטווח התקין במבוגרים הוא בין 6-8 שעות בלילה! שנת צהריים אינה שקולה לשנת לילה במקרה זה. ההמלצה היא להתעורר יקיצה טבעית, במידה וזה אפשרי. במחקר שבדק את הקשר בין תוחלת חיים לבין כמות שעות השינה, מסתבר שדווקא אנשים שישנו 6 שעות תוחלת החיים שלהם היתה ארוכה יותר מאלו שישנו 8 שעות; אולם נתון זה תלוי בכך שהיקיצה שלהם אחרי 6 שעות היא טבעית; מי שהתעורר אחרי 6 שעות עם שעון מעורר לא נהנה מתוחלת חיים ארוכה יותר. השינה צריכה להיות שקטה, רגועה, נעימה, איכותית, עמוקה ורציפה. ללא חלומות מטרידים, ללא התעוררויות מתוך שינה, וללא תסמינים, גופניים או ריגשיים, באמצע הלילה.

כל פעילות במשך היום, חייבת להיות מאוזנת על ידי מנוחה במשך הלילה.

תהליך יצירת האנרגיה לפי הרפואה הסינית

ניתן לחלק את האנרגיה שלנו בגוף ל-2 סוגים:​

 1. אנרגיה נרכשת

 2. תמצית מולדת

אנרגיה נרכשת

האנרגיה הנרכשת בגוף מגיעה מ-2 מקורות:

 1. מערכת העיכול (מזון)

 2. מערכת הנשימה (חמצן)

תמצית מולדת

התמצית המולדת ברפואה הסינית, מתייחסת לתמצית יקרה שקיבלנו מההורים, ודומה במידת-מה לגנים ודנ"א. הגוף משתמש בתמצית זו לכמה תפקודים:

 • משתתפת בתהליך יצירת האנרגיה הזמינה

 • ייצור זרע וביצית

 • ייצור דם

 • ייצור חלב אם

 • הזנת העובר

 • בניית עצמות ומח עצם

 • עיגון הנפש בגוף, והזנת הנפש

 • ועוד...

כשהתמצית נגמרת, החיים נפסקים. אנרגיה מולדת זו אינה ניתנת למילוי, או לפחות רק באופן חלקי, ועל-כן, יש לדעת כיצד לנצל אותה ביעילות, על מנת להאריך הן את תוחלת החיים והן את איכות החיים.

ניצול יעיל של האנרגיה הנרכשת והתמצית המולדת

על-מנת לשמור על תמצית יקרה זו, מוטב כי נעניק לגופנו מזון בריא ואיכותי, שניתן להפיק ממנו אנרגיה זמינה בקלות, יחד עם נשימה נקייה ורעננה, ושינה איכותית ומספקת. קל יותר לבחור את המזון שאותו אנו אוכלים, ולסגל לעצמנו הרגלי שינה בריאים, מאשר להחליט מה ננשום, מאחר ואין לנו ממש שליטה על האוויר אותו אנו נושמים, ולא כולנו נושמים אוויר פסגות.

 

כשאנו צעירים, עתודות התמצית שלנו מלאות, ולכן ניתן לאכול "אוכל זבל" (ג'אנק פוד), לעשות לילה לבן ללא שינה, ולהמשיך לתפקד באופן מלא. זאת מכיוון שהגוף מנצל את "עתודות האנרגיה" המולדות, כתחליף לשינה ולמזון. אך בגיל מבוגר יותר, משלמים על הבחירות שעשינו בגיל צעיר, כשעתודות האנרגיה הללו התרוקנו מוקדם מדי, וכעת עלינו להקפיד על ניצול יעיל של אנרגיה נרכשת, ושימור התמצית. 

אבחנה מבדלת לעייפות

כל מטופל במרפאה, מקבל אבחנה סינית מלאה בפגישה הראשונה, בטרם הטיפול. הטיפול בעייפות בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים מתבצע בהתאם לאבחנה אישית זו, ולכל אבחנה תסמינים שמאפיינים אותה:

 • חולשת מערכת העיכול - עייפות עם חשק לשכב, צואה רכה, תיאבון ירוד, חשק למתוק, תחושת כבדות בגוף ו/או בגפיים, תחושת כבדות/עירפול בראש.

 • חולשת מערכת הנשימה - עייפות, קול חלש, חולשת מע' חיסון ונטייה להתקררויות.

 • חוסר בתמצית הכליות - תשישות, כאב- וחולשה- בגב תחתון וברכיים, עייפות- וסחרחורת- אחרי שפיכה (בגברים), דיכאון (חוסר מוטיבציה, חוסר רצון), שתן רב ובהיר או כהה ומועט, נדודי שינה עם התעוררויות מתוך שינה, יובש בפה בלילה, תחושת חרדה עמומה.

 • תקיעות בזרימה החלקה של האנרגיה - עייפות כרונית באדם מתוח וחרדתי, ולעיתים קרובות מסמל מצב של דיכאון מנטלי. הדוגמה הקלאסית היא של איש/אשת עסקים, אשר במשך שנים עובדים שעות ארוכות, תחת תנאי לחץ וסטרס, מבלי מנוחה נאותה, וכתוצאה מכך גם הרגלי האכילה שלהם לקויים.

 • הצטברות לחות - מצב זה נגרם כתוצאה מחולשת מערכת העיכול. כאשר מערכת העיכול לא מתמירה את המזון לאנרגיה זמינה, כפי שהיא אמורה לעשות, אזי המזון הופך ללחות - מושג כללי המתאר נוזלים כבדים- עכורים- ודביקים בגוף, כגון רקמות שומן, כולסטרול, נזלת, ריר, ליחה וכו'... הלחות מתאפיינת בעיקר בתחושת כבדות בגוף, בשרירים, בגפיים, בראש, בבטן; מבחינה מנטלית, הלחות גורמת מחשבות אובססיביות ומעגליות.

דיקור סיני לעייפות

דיקור סיני זוהי שיטה מעולה לטיפול בעייפות מכל הסוגים שתוארו לעיל:

לחיזוק האנרגיה של מערכת העיכול והנשימה (אנרגיה נרכשת מהמזון והחמצן) ושיפור ייעולתן בהתמרת המזון והחמצן לאנרגיה זמינה לגוף. כתוצאה מכך, תרגישו עירניים יותר אחרי ארוחה, הרגלי היציאות שלכם ישתפרו, והמחשבה- הריכוז- והזיכרון יתחדדו. באנשים הסובלים מתקיעות בזרימה החלקה של האנרגיה הדיקור הסיני הוא טוב במיוחד, הודות ליכולתו להניע אנרגיה באפקטיביות ובצורה פשוטה למדי עם מעט מחטים, ותוצאות מהירות שלא יבוששו לבוא. כתוצאה מכך, תצליחו לקום מהמיטה בקלות יותר, ולהתחיל את היום במצב רוח אופטימי. באנשים הסובלים מהצטברות לחות, ישנן נקודות המשתנות את הלחות החוצה, ממריצות חילוף חומרים, ומטפלות בתחושת הכבדות המלווה את העייפות.

דוגמאות:

Si Shen Cong - משפרת תפקודים קוגנטיביים, ממקדת ריכוז ומחדדת זיכרון.

DU-20 + REN-6 - מעלות אנרגיה למעלה ומסייעות לתחושת נפילה באנרגיה. DU-20 עיקרית להעלאת מצב הרוח.

ST-36 + REN-12 - שילוב חשוב לחיזוק מערכת העיכול.

U.B-13 + LU-9 - שילוב עיקרי לחיזוק מערכת הנשימה.

U.B-21 + SP-3 - שילוב עיקרי לחיזוק מערכת העיכול.

U.B-23 + KID-3 - שילוב עיקרי לחיזוק תמצית הכליות.

LIV-3 + L.I-4 - נקראות "4 השערים" ומהוות שילוב עיקרי להנעת האנרגיה בגוף, הפחתת סטרס והרפיית שרירים המכווצים ממתח נפשי.

תחילת המפגש באבחנה אישית לפי הרפואה הסינית, בעזרת תשאול, אבחנת לשון ואבחנת דופק. מייד לאחר מכן מתחילים בטיפול בהתאם לאבחנה, בעזרת דיקור סיני, שיאצו וצמחי מרפא. הטיפול כול...
טיפול בקליניקה
45 דק'
₪249

צמחי מרפא סיניים לעייפות

תמצית צמחי מרפא סיניים לטיפול בעייפות, חוסר ריכוז וזיכרון ירוד

ישנו מגוון של מעל 300 צמחי מרפא ברפואה סינית. להלן העיקריים שבהם לטיפול בעייפות, חוסר ריכוז וזיכרון ירוד, כולל תמצית שמשלבת בין כולם:

דוגמאות:

 • ג'ינסנג קוריאני - הצמח הכי מחזק ברפואת הצמחים הסינית והחשוב ביותר. היחיד שמחזק את כל 5 האיברים הראשיים (קיבה, ריאות, לב, ריאות וכליות), והיחיד שמחזק את האנרגיה "המקורית" (האנרגיה המולדת) של הגוף. הוא כל כך חזק שמספיקה כמות קטנה ממנו כדי לחוש בהטבה.

 • פטריית פוריה - שילוב סינרגטי עם ג'ינסנג קוריאני, ומופיעים יחד בהמון הרכבים קלאסיים. לפטרייה 3 חלקים אשר כל אחד מהם בעל סגולות מרפא שונות: הקליפה משתנת לחות ובכך מקלה על תחושת כבדות. גוף הפטרייה מחזק את מערכת העיכול ומסייע לג'ינסנג בפעולתו. לב הפטרייה (המרכז) מרגיע נפש.

 • קליפת מנדרין - מייבשת לחות ומקלה על תחשות כבדות בבטן, מסדירה את העיכול לנפיחות וגזים, משפרת את הספיגה של הפורמולה ומעצימה את הפעולה של שאר המרכיבים.

 • מרבה-חלב צר-עלים - מנדף לחות בראש - מסייע הן לתחושת כבדות וערפול בראש עם קושי בריכוז וזיכרון ירוד. משפרת תפקודים קוגנטיביים באופן מובהק. כמו כן מרגיעה נפש ולכן עוזרת ללמידה. מבהירה את החושים ומסייעת לעירנות רגועה.

 • שוש קירח (ליקוריץ) בדבש - צמח מחזק אנרגיה ומרגיעה נפש. יחד עם דבש, פעולת החיזוק שלו מועצמת אף יותר. מהרמן את שאר הצמחים בפורמולה כדי שיעבדו "כגוף אחד". 

דרכי שימוש:

מיצוי אלכוהולי (טינקטורה) - תמצית "אנרגיה עם שחר"

צמחי מרפא מערביים לעייפות

חליטת צמחי מרפא מערביים לטיפול בעייפות, חוסר ריכוז וזיכרון ירוד

דוגמאות:

 • רוזמרין - משפר את זרימת הדם אל הראש והקרקפת, מעלה את האנרגיה למעלה, לשיפור הריכוז והזיכרון.

 • גינקו דו-אונתי (גינקו בילובה) - מרחיב את כלי הדם המובילים דם למוח, לשיפור הריכוז והזיכרון.

 • פשתה שרועה (בקופה) -

 • מרווה משולשת -

 • לבנדר - מרגיע נפש. כדי שתחושת העירנות תבוא עם רוגע ולא עם דריכות. מיקוד ממקום של שקט ולא ממקום של סטרס.

 • שוש קירח (ליקוריץ) בדבש - מחזק את ייצור האנרגיה ע"י האיברים הפנימיים ופותר את הבעיה מהשורש.

דרכי שימוש:

ארומתרפיה לעייפות

שמנים אתריים לטיפול בעייפות, חוסר ריכוז וזיכרון ירוד

לשמנים אתריים השפעה מנטלית מובהקת, ולכן יכולים לסייע הן בבהירות מנטלית ומצב ריגשי המשפיעים על רמות האנרגיה שלנו במשך היום. השמנים האתריים שלהלן מעוררים מבלי לגרום לחץ, ומרגיעים מבלי לגרום תחושת נמנום. מעולים לשימוש במשרד ובזמן העבודה.

פעילות השמנים:

 • חיזוק רמות אנרגיה

 • שיפור תפקודים קוגנטיביים: מיקוד, ריכוז, פוקוס מנטלי, זיכרון ולמידה

 • הרגעת נפש

דוגמאות:

רוזמרין - ממריץ זרימת דם, מעורר, מעלה אנרגיה צלולה לראש

אשכולית - משקיט קונפליקטים בין הראש לבין הלב ומשפר מצב רוח

תפוז - מרומם מצב רוח, מטפל בתחושת דכדוך

מנטה - פותח את פתחי החושים, לבהירות מנטלית

קינמון - מחמם וממריץ, טוב לבוקר

דרכי שימוש:

תזונה להעלאת רמות האנרגיה

תזונה סינית, בדומה לצמחי מרפא סיניים, יכולה לחזק את מערכת העיכול, הנשימה, התמצית, או להניע את האנרגיה בגוף. על-כן, התזונה הסינית מותאמת הן למטופל והן למחלה לפי אבחנה.

כשמדברים על תזונה בריאה, הדיון מתחלק ל-2 חלקים:

 1. איך לאכול (הרגלי תזונה)

 2. מה לאכול

איך לאכול

אימוץ הרגלי אכילה בריאים קודמים לבחירת המזון. רבות מהמחלות מופיעות בגלל הרגלי אכילה לקויים, ולאו דווקא בגלל המזון עצמו.

להלן כמה המלצות חשובות להרגלי אכילה בריאים בסיסיים:

 

מה לאכול

פתרונות טבעיים לטיפול בעייפות

bottom of page